img

Üldinfo

Tartumaa asub kahe suure veekogu - Peipsi järve ja Võrtsjärve - vahel. Järvi ühendav Suur-Emajõgi, mis on Eesti ainus kogu pikkuses (100 km) laevatatav jõgi. on olnud ajalooliselt tähtis veetee ja head eeldused areneda atraktiivseks turismipiirkonnaks koos põnevate ja huvitavate objektide ning korrastatud kaldaalaga. Ülenurmes asub lennujaam, kust toimuvad rahvusvahelised otselennud. Naabermaakondadeks on Tartumaale põhjas Jõgeva, läänes Viljandi ning lõunas Põlva ja Valga maakond. Maakonna idapiir Peipsi järves on ühtlasi ka riigipiiriks Venemaaga.

Maakonna pindala on 2993 km2.

Tartumaal on 22 omavalitsusüksust, neist 3 linna ja 19 valda. Tartu maakonna suurim linn ja tõmbekeskus tervele Lõuna-Eestile on ülikoolilinn Tartu . Maakonnas on lisaks Tartule veel kaks linna — Elva ja Kallaste , 22 alevikku ja 304 küla. Väikseim omavalitsus on Piirissaare, kus elanike arv jääb alla 100 ja suurim Tartu linn, kus elanike arv on üle 100 000. on maakonna administratiivne keskus, kus elab ligikaudu 68 % maakonna rahvastikust. Tartu maakond on Eestis rahvaarvult kolmas ja pindalalt kuues maakond. 83% maakonna rahvastikust moodustavad eestlased.

Tartu Ülikool ja Eesti Maaülikool annavad haritud spetsialiste tervele Eestile ja teistele riikidele ning on au sisse tõstnud teadmistepõhise majanduse Tartumaal tervikuna. Tartus asub Eesti vanim teater Vanemuine.

Tartumaa tähtsamad tööstusharud on elektroonikatööstus, klaaspakettide ja kilepakendite tootmine, metallitööstus, mööbli-, toiduainete-, rõiva- ja jalatsitööstus, ehitus, infotehnoloogia.

Vaata lisaks: www.tartumaa.ee 


Viited:

Tartumaa kaart
Tartu Maavalitsus

Tartu linna ajalugu
Tartu Ülikooli ajalugu
Tartumaa ajalugu

Emajõe jõeriik
Võrtsjärv
Vapramäe-Vellavere-Vitipalu Sihtasutus