Text size

Line spacing

Contrast

Placeholder Placeholder
Background image
For visually impaired

Members of the City Government

Information about the City Council of Tartu and City Government of Tartu
Raekoda, 51003 Tartu
+372 736 1101
 

Urmas Klaas

Mayor

Urmas Klaas was elected Mayor of Tartu on 9th April 2014 and re-elected on 14th November 2017.

 

Responsibilities

  • governing the city

  • development plans

  • representing the city

  • personnel management

  • foreign affairs

  • information and public relations

Biography

 

Contact

Phone +372 736 1222
linnapea@raad.tartu.ee
Tartu City Government
Raekoda
50089 Tartu

Reno Laidre

Deputy Mayor

 Reno Laidre was elected Deputy Mayor on 14th November 2017.

Tiia Teppan

Deputy Mayor

Tiia Teppan was elected Deputy Mayor on 12th May 2011 and re-elected on 14th November 2017.

Raimond Tamm

Deputy Mayor

Raimond Tamm was elected Deputy Mayor on 14th November 2017.

Madis Lepajõe

Deputy Mayor

Madis Lepajõe was elected Deputy Mayor on 14th November 2017.

Monica Rand

Deputy Mayor

Monica Rand was elected Deputy Mayor on 14th November 2017.

Last changed 22.11.2017