Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
14°

Elektriteatris näeb Hayao Miyazaki retrospektiivi

Tartu Elektriteatri pressiteade

21. aprill / Tartu Elektriteater toob Eesti publikuni legendaarse Jaapani anime-režissööri Hayao Miyazaki retrospektiivi.

 

Tartus toimub retrospektiiv 20.-24. aprillil ja näitamisele tulevad tulevad kõik 11 Hayao Miyazaki täispikka animafilmi.

 

Cagliostro loss (The Castle of Cagliostro, 1979)

Tuulte oru Nausikaa (Nausicaa of the Valley of the Wind, 1984)

Taevaloss (Castle in the Sky, 1986)

Minu naaber Totoro (My Neighbor Totoro, 1988)

Kiki kulleriteenus (Kiki’s Delivery Service, 1989)

Porco Rosso (1992)

Printsess Mononoke (Princess Mononoke, 1997)

Vaimudest viidud (Spirited Away, 2001)

Howli liikuv kindlus (Howl’s Moving Castle, 2004)

Ponyo mäe otsas (Ponyo, 2008)

Tuul tõuseb (The Wind Rises, 2013)

 

Elav klassik Miyazaki on animatsioonižanri tipptegija, kelle poole sajandi pikkune karjäär on kogunud tohutult austajaid nii Läänes kui Idas. Miyazaki tunnusjooneks on imekaunis pildikeel, maailmad, milles reaalsus seguneb maagilisega ning loodus- ja tehiskeskkonna vastandumine. Narratiivi osas meeldib autorile mängulisus ja uute võimaluste otsimine: tema filmides puuduvad enamasti klassikalise kangelase ja antikangelase rollid ning tegelased on pigem keerukad, iseenda sees vastandlikud ja mitmekülgsed, mitte mustvalgelt positiivsed või negatiivsed. Ära tasub märkida ka Miyazaki filmide feministlik mõõde: tihti on peategelased tugevad naised või tütarlapsed, kes on ise oma õnne sepad ega allu traditsioonilistele soorollidele.

 

Kui läänemaailmas peetakse joonisfilme sageli ebaõiglaselt vaid lastele või noortele suunatud teosteks, siis Jaapanis kannab animatsioon universaalset väärtust, mille üheks väljapaistvamaks esindajaks ongi Miyazaki. Tema värvilised ja fantaasiarikkad maailmad pakuvad hulgaliselt avastamisrõõmu ja mõtlemisainet ka täiskasvanutele, puudutades sotsiaalkriitilisi ja ajaloolisi teemasid ning ammutades jaapani folklooripärandist motiive ja laenates sealt tegelasi, neid vajaduse korral oma filmide jaoks tõlgendades ja kohandades.

 

Filmide linastumist toetab Eesti Kultuurkapital.

 

Üksikpilet maksab 5€, pass kõikidele filmidele 30€ ja lastepiletid on soodushindadega.

 

Teate edastas:

Andres Kauts

Tartu Elektriteater

53 738 759

 

elektriteater.jpg

Viimati muudetud 21.04.2017