Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Euroopa mõrukas jõudis Tartu Ülikooli loodusmuuseumisse

Tartu ülikooli loodusmuuseumi pressiteade

8. juuni 2018 / Tartu Ülikooli loodusmuuseumi zoosüstemaatika peaspetsialist Sergei Põlme eestvedamisel püüti esimesed mõrukad, keda varem Eestis pole kohatud.

Pärnu jõest eile kinni püütud mõrukaga saab nüüd tutvust teha Tartu Ülikooli loodusmuuseumis Eesti kalade akvaariumis.

“Euroopa mõrukas (Rhodeus amarus) on mõruka perekonda karplaste sugukonda kuuluv kalaliik. Täiskasvanuna on ta kuni 10 cm pikkune. Elab madalaveelistes mageveekogudes. Euroopa mõrukas on levinud Kesk- ja Ida-Euroopas ning Väike-Aasias, keda Eestist pole varem leitud,” kirjeldas uue kalaliigi leidu Sergei Põlme, kes märkas esimesi mõrukaid 2. juunil 2018 Pärnu jões tindisaarte juures snorgeldades.

Mõrukas on suuresti taimtoiduline kala ja võib olla toiduks suurematele kaladele. Ta on huvitava sigimistrateegiaga: spetisaalse muneti abil koeb kala oma marja veekogu põhjas elavate karpide sisse, kus mari ja vastsed saavad mõnda aega kaitstult areneda. “Kudemise ajal omandavad isased erksamad värvid mistõttu oli neid ka vees lihtsam ära tunda,” ütles Põlme. “Pärnu jões tundub olevat elujõuline asurkond ja on alust arvata, et see lühiealine kala on siin viibinud juba mitme põlvkonna jagu,” lisas ta.

Kõik huvilised on oodatud tutvuma mõrukaga Tartu Ülikooli loodusmuuseumisse, kus uue kala leiab Eesti kalade akvaariumist!

Mõruka uudislugu Aktuaalses kaameras saab vaadata siit.

Lisainfo: 
Tartu Ülikooli loodusmuuseum
tel 737 6076
[email protected]

 

Viimati muudetud 08.06.2018