Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Trükimuuseumis valmib EV100 auks ajalooline “Väikese printsi” käsitöötrükk

Eesti trüki- ja paberimuuseumi pressiteade

raamat Foto: Mana Kaasik

27. november 2017 / Eesti 100. sünnipäevaks annab trüki- ja paberimuuseum välja ajalooliste pressidega käsitööversiooni Antoine de Saint-Exupéry armastatud teosest “Väike prints”.

Kokku 250 numereeritud „Väikese printsi“ eksemplari valmistamiseks on muuseum ühisrahastuse abil kogunud üle 6000 euro ning käimas on ajalooliste seadmete häälestamine.

Eesti trüki- ja paberimuuseumi direktori Lemmit Kaplinski sõnul otsustas muuseum 2017. aasta sügisel esmakordselt ette võtta tervikteose trükkimise ja köitmise muuseumi kogus olevate seadmetega. Viimati kasutati sarnaseid tehnoloogiaid raamatu valmistamiseks möödunud sajandil.

“Siin on peidus ilus metafoor. “Väike prints“ on siiras lugu, mis õpetab vaatama südamega. Seal, kus mõned nägid vanarauda, väärtusetut ja iganenud tehnikat, nägime meie võimalust rääkida lugusid inimkonna püüdlusest jagada oma teadmisi läbi kirjasõna,” kommenteeris Kaplinski teose valikut.

Trükki läheb Ott Ojamaa esimene eestikeelne „Väikese printsi“ tõlge aastast 1960. Ajastutruudust taotleb trükis ka kujunduses, aimates kaaneillustratsiooniga järgi teose esimest prantsuskeelset versiooni ja kasutades 20. sajandil levinud, ent nüüdseks vähetuntud kirjatüüpi “Baltika”.

„Väikese printsi“ trükkimisega kaasnevad suured kulud just vana tehnika eripära tõttu, selgitas trükimuuseumi meister Jörgen Loot. Raamat valmistatakse ette realadumismasinal, mis valab sulametallist reljeefsed tinavormid iga kirjarea jaoks eraldi, lisas Loot.

Raamatu valmimisele on võimalik 5. detsembrini kaasa aidata Hooandja portaalis: http://www.hooandja.ee/projekt/vaikse-printsi-erivaljaanne.

Baltimaades ja Soomes unikaalne trüki- ja paberimuuseum on Tartus Kastani tänaval Aparaaditehase loomelinnakus tegutsev eramuuseum, kus eksponeeritakse 19. ja 20. sajandist pärit kõrgtrükitehnikat, korraldatakse erialaseid õpitube ja koolitusi ning valmistatakse tellimustrükiseid.

Lisainfo:

Lemmit Kaplinski
Eesti trüki- ja paberimuuseumi direktor
[email protected]
+372 5118619


Trükimuuseumist lähemalt:
http://trykimuuseum.ee
https://www.facebook.com/trykimuuseum/

 

Viimati muudetud 27.11.2017