Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

UNESCO loovlinnade aastakohtumisel esitleti kirjanduslinnade luuleantoloogiat

Eesti Kirjanduse Seltsi pressiteade

UNESCO kirjanduslinnad aastakohtumisel Foto: Tomáš Řehák

15. juuni 2018 / UNESCO loovlinnade XII aastakohtumisel esitleti kirjanduslinnade mitmekeelset luuleantoloogiat “Poetic Encounters”.

UNESCO loovlinnade  XII aastakohtumisel esitleti kirjanduslinnade mitmekeelset  luuleantoloogiat “Poetic Encounters”

Kaks luuletust kirjanduslinnast Tartust – Hasso Krulli “Tee sees on augud ...” ning Maarja Pärtna “Aed” – ilmusid koos partnerlinnade tekstidega ainueksemplarina välja antud antoloogias, mis valmis kingitusena UNESCO loovlinnade võrgustiku (UCCN) XII aastakohtumise korraldajatele Krakowis ja Katowices. Projekti “Poetic Encounters” algatasid kirjanduslinn Heidelberg ning käsitöö ja rahvakunstide linn Fabriano, et väärtustada kultuurilist mitmekesisust ja koostööd kui loovlinnade võrgustiku tuuma

“Poetic Encounters” ehk “Luulelised kohtumised” on Fabrianos käsitööna valminud raamat, mis koondab 51 luuletaja loomingut 28 UNESCO kirjanduslinnast. Antoloogia on pühendatud kõigile neile, kes hindavad kirjakultuuri rikkust ning sõna- ja loominguvabadust. Kõik tekstid on kirjutatud või trükitud folio mõõdus paberile, mis on valmistatud käsitööna Fabrianos. Luuletajad kirjutasid oma teosed käsitsi emakeeles ning trükituna lisati raamatusse ingliskeelsed tõlked. Paberid saadeti Fabrianost Heidelbergi kaudu kõigile UNESCO kirjanduslinnadele üle maailma ning seejärel, täidetuna luuleridadega, tagasi Fabrianosse, kus raamat köideti. Lähitulevikus loodetakse antoloogia tekstid teha laiemalt kättesaadavaks digitaalselt.

Loovlinnade aastakohtumisel toimunud esitlusel 13. juunil andsid Heidelbergi ja Fabriano linnapead raamatu üle Krakowi ja Katowice linnapeadale. Esitlusel näidati ka raamatu valmimisprotsessist tehtud filmi, mis monteeriti UNESCO meediakunstide linnas Tel Avivis ning mille helitaust loodi muusikalinnas Mannheimis. Helitaust on ühtlasi pärit Mannheimi muusikaprojektist “Mix the City”, mida esitletakse Katowices. Nõnda on antoloogia kujunenud suurepäraseks näiteks UNESCO loovlinnade valdkondadeülesest koostööpotentsiaalist ning sellest, kuidas kirjasõna kaudu luua ühendusi nii erinevate kultuuride kui ka valdkondade vahel.

UNESCO kirjanduslinnade võrgustik on osa 2004. aastal asutatud UNESCO loovlinnade võrgustikus, kuhu praegu kuulub 180 linna. Tartust sai võrgustiku liige 2015. aastal ning alates 2017. aastast on võrgustikus 28 kirjanduslinna, kes esindavad kokku 6 kontinenti ning 23 riiki, 26 miljonit linnakodanikku, 1250 raamatukogu, 130 kirjandusfestivali ning enam kui 1200 raamatupoodi. Võrgustik teeb aastaringselt tihedat koostööd, et toetada ja rikastada kirjanduselu ning loomevaldkonda laiemaltki, populariseerida raamatuid ja lugemist, vahetada kogemusi ja teadmisi ja süvendada kultuurikontakte.

UNESCO loovlinnade aastakohtumine pakub linnadele harukordset võimalust ülemaailmsete kultuurisidemete tihendamiseks ning ulatusliku ja mitmekesise võrgustiku põhieesmärkide määratlemiseks.

Videot raamatu valmimisprotsessist saab vaadata siin: https://vimeo.com/274869565

Teemaviited sotsiaalmeedias: #CitiesofLit #Krakowice2018 and #UCCN2018.


Lisainfo:
Marja Unt
Eesti Kirjanduse Selts / Kirjanduslinn Tartu koordinaator
[email protected]
Tel: (+372) 56 90 68 36

UNESCO kirjanduslinnade võrgustiku pressikontakt
Sandeep Mahal
E-mail: [email protected]

Viimati muudetud 15.06.2018