Text size

Line spacing

Contrast

Placeholder Placeholder
Background image
For visually impaired

Question

Question

Valdkond: heakord
Subject: Palve koerte ujumisvõimaluste loomiseks Tartu linnas

Austatud Tartu linnaametnikud,

Kirjutan Teile seoses lemmikloomade, eriti koerte, ujumisvõimalustega Tartu linnas.

Tartu elanikud armastavad koduloomi ning väga paljudel on koerad. Kuumade ilmade saabumisega muutub paljude linnas elavate koerte elu väga keeruliseks, kuna pole kohta, kus end jahutada. On mõistetav, et koertega ei saa igasse randa minna. Kuid arvestades kui palju on Tartus rannaalasid, palun lubada mõnes neist ka koeri jahutamas käia. Kontrollitult saaks seda teha kõige paremini ehk Emajõe vabaujula lõpu osas, vahetult enne Jänese matkarada. Sellise lahendusega jääks kõigile endiselt kasutada Vabaujula esimene osa, Anne kanal ja Linnaujula - ehk siis praktiliselt sama palju kui praegu.

Veelgi parema alternatiivina võiks pakkuda välja mõne siseveekogu - kas näiteks dendropargi või Supilinna juures mõni tiik? Või kuskil mujal sobiv koht? On mõistetamatu, miks seda võimalust ei pakuta, kui koerad reostavad veekogusid kordades vähem kui inimesed. Iga aastaga on randades üha rohkem prügi ning ka keset päeva käivad täiskasvanud inimesed ranna ääres puu peale urineerimas. Ei ole ju ühtki uuringut, mis väidaks, et pigem üksikud koerad teevad veekogule suuremat kahju kui halvasti käituvad inimesed, keda kahjuks on väga palju.

Kahjuks ei sobi praeguses olukorras koerte ujutamiseks ka Sõpruse sillaalune, kuna seal on meeletult palju klaasikilde ja see on meelispaik inimestel alkoholi tarbimiseks ka keset päeva. Samuti ei sobi praeguses olukorras ka kanali teine pool, kuna seal ei ole minu teada sobivat ala, mis ei oleks kinni kasvanud, liiga mudane või järsu kaldaga. Tehniliselt sobiks ülimalt hästi ka Anne kanali Emajõe ja Turusilla poolses osas olev ala, kuid igal aastal on sinna tehtud veepark (kiidan!) ning ainus sobiv ala sellega täielikult ära võetud.

Loodan, et kaalute meie ettepanekut ja leiate lahenduse, mis võimaldaks Tartu koertel kuumadel päevadel end ohutult ja ilma teisi segamata jahutada.

Kui see ei ole sel aastal enam teostatav, siis palun juhendage, mida peaksin Tartu kodanikuna ette võtma, et see oleks võimalik järgmisel aastal. Olen teadlik kaasavast eelarvest, kuid usun, et seda probleemi saab lahendada ka muude vahenditega.

Tänan ette sisuka ja tõsiselt abivalmis vastuse eest.

Esitaja: P. P.
Esitatud: 27.05.2024

Vastus

Tere

Tartu linn on koerte ujutamise ametlikuks kohaks kinnitanud Eedeni poolse Anne kanali (19.09.2002.a Tartu linnavolikogu määrus nr 119). Linn ei respekteeri lahendusi, kus suplushooajal toimuks koerte ujutamine supelrandades aga ka ülesvoolu supelranna suhtes, sest see kujutab endast reostusohtu.

Samas ei ole linn keelanud koerte ujutamist supelrandadest välja jäävates jõelõikudes, järvedes ja tiikides. Linn aga ei saa hakata määrama eraldi ujutamise kohti, kuna see eeldaks jõepõhja pidevat kontrolli. Selleks linnal võimalusi ei ole. Anne kanali Eedeni poolses küljes on tegemist sügavaveelise veekoguga ja koerte vigastuse oht seega minimaalne.

Lugupidamisega

Vastaja: Madis Tammeorg
linnamajanduse osakond
haljastus- ja puhastusteenistus
linnapuhastuse peaspetsialist
[email protected]
Vastatud: 12.06.2024