Text size

Line spacing

Contrast

Placeholder Placeholder
Background image
10°
For visually impaired
10°

News

Teaduskeskus AHHAA uus näitus viib teaduse tuumani

SA Teaduskeskus AHHAA pressiteade

21 November / Laupäevast, 23. novembrist on avatud Teaduskeskus AHHAA uus näitus „Ahhaa, teaduse tuum!“, mis tutvustab haaravate eksponaatidega elektri- ja magnetismi maailma ja planeedi suurimat masinat, Suurt Osakeste Põrgutit, mis asub Euroopa Tuumauuringute keskuses (CERN).

AHHAA juhatuse liige Andres Juur rääkis, et kõige lihtsamalt öeldes uuritakse CERNis ja sealses hiigel-põrgutis maailma kõige väiksemaid teadaolevaid koostisosakesi. „AHHAA tutvustab uuel näitusel, kui väikeseks ja täpseks teaduses minna saab,“ lisas ta. Andres Juur kinnitas, et keerukana tunduvast näituseteemast saavad aru ka nooremad teadushuvilised: „Külastajad saavad ise katsetada, kuidas töötavad elekter ja magnetid. Lõbusad eksponaadid nagu inimgüroskoop ja suur oravaratas selgitavad, miks neid nähtusi tundma peame, kui tahame maailma kõige väiksemaid osakesi uurida.“

Andres Juure sõnul näitab AHHAA uus näitus, miks on olulised alusteadmised ja miks peab maailma kõige pisematele osakestele nii palju tähelepanu pöörama. „Meie igapäevaelus on väga palju elektril ja magnetismil põhinevaid leiutisi ja sageli on need just tuumateadlaste töö tulemus. Näiteks internet leiutati CERNis“ Huvitaval kombel on sellised maailma muutvad leiutised sageli millegi muu kõrvalprodukt. „Ilmselt ei plaaninud keegi CERNis leiutada kassipiltide jagamise kanalit,“ muigas ta.

AHHAA juhatuse liige rääkis, et osakesi põrgatavaid masinaid ei ole kahjuks võimalik tuumauuringute keskusest ära tuua, sest nendega tehakse igapäevaselt teadustööd. „Aga kogu näitus on pärit CERNist ja näitab, mida seal päriselt tehakse,“ lisas ta. Andres Juur rääkis ka, et näitus jõuab AHHAAsse igati sobival ajal, sest järgmise aasta märtsis saab Eestist CERNi liige.

Last changed 21.11.2019