Kaasava eelarve ideid saab esitada 17. aprillist 7. maini 2017 infosüsteemis Volis.
Kaasavasse eelarvesse esitati 56 ideed, millega saab tutvuda siin. Aitäh kõigile ideede esitajatele!
Palume idee esitamisel pidada silmas järgmisi põhimõtteid:
Veel peab linnavalitsus oluliseks
Ellu viiakse vähemalt kaks rahvahääletusel enim hääli saanud ideed.
Tartu Linnavalitsus ootab ideede esitajatelt aktiivset osalemist kaasava eelarve protsessi erinevates etappides (arutelud, ideede tutvustamine jm).
Laekunud ideed jaotatakse teemagruppidesse ning nende teostatvust hindavad vastavate valdkondade eksperdid. Ekspertgrupis on nii linnavalitsuse vastavate valdkondade spetsialiste, volikogu fraktsioonide esindajad kui ka eksperte väljaspool linnavalitsust.
Ekspertide ülesanne on analüüsida ideede teostatavust ajalisest, rahalisest ja tehnilise aspektist. Eksperdid võivad teha ideede autoritele ka ettepaneku idee kohendamise osas (vähendada mahtu, muuta veidi asukohta, liita idee kellegi teise sarnase ideega jmt). Ideed, mida ei ole võimalik ellu viia, langevad edasisest protsessist välja. Samuti võib edasisest protsessist välja jätta ideed, mis on lähiajal reaalselt tegemisel. Eksperthinnangud lisatakse Volisesse vastava idee juurde.
Ekspertide arutelu toimus 23. mail 2017 kell 13.15 Spark Demokeskuses
Eksperdid: Jaan Õunapuu (abilinnapea, komisjoni esimees), Valvo Semilarski (abilinnapea), Mati Raamat (linnaplaneerimise ja maakorralduse osakonna juhataja asetäitja, linnainsener), Kunnar Jürgenson (linnavarade osakonna juhataja), Andres Pool (linnamajanduse osakonna juhataja asetäitja), Veljo Lamp (kultuuriosakonna sporditeenistuse juhataja), Anna-Liisa Unt (arhitektuuri ja ehituse osakonna linnakujunduse spetsialist), Raimond Tamm (SA Tartu Teaduspark juhatuse liige, Reformierakonna fraktsiooni esindaja)*, Jaan Miljan (Eesti Maaülikooli maaehituse osakonna valdkonna vastutav ja õppekava juht), Karin Bachmann (OÜ Kino maastikuarhitekt), Kristina Reinsalu (e-Riigi Akadeemia ekspert). Protokollis: Lilian Lukka (kaasava eelarve projektijuht, avalike suhete osakonna kommunikatsioonijuht)
*Ekspertide koosolekule oli palutud kõigi volikogu fraktsioonide ja kahe valimisliidu esindajaid.
Ekspertide arutelu tulemusena läheb edasi aruteluvooru 26 ideed. Ideedega, mis ei saanud järgmisesse vooru, saab tutvuda siin. Põhjendus on lisatud iga idee juurde.
26. juunil kell 16 toimus Sisevete Saatkonnas arutelu, kus osalevad nii ideede esitajad kui ka vastavate valdkondade asjatundjad.
Arutelul kaaluti ja hinnati ideid järgmiste kriteeriumite alusel: ideest osasaajate hulk, mõju linnaruumile, originaalsus, kogukonna koostöös soosimine, aktiivsete eluviiside soosimine.
Arutelu oli avalik. Huvilised võisid tulla arutelu jälgima ning küsimusi või kommentaare esitama, hindamisel osalesid ideede autorid ja eksperdid. Huvilised said ideid kommenteerida ka volis.ee keskkonnas.
Hääletamisel osales 4635 tartlast, kes andsid kokku 9090 häält. Kõige enam hääli said idee nr 10 "Liikumisrajad Emajõe kaldal ja Tähtvere dendropargis (1177 häält) ja idee nr 9 "Liikuma kutsuv hoov" (1082 häält). Hääletamas käinud tartlaste arv oli Tartu kaasava eelarve viieaastase ajaloo suurim, mis on 5,8 % hääletajate koguarvust (16-aastaseid ja vanemaid elanikke on Tartus umbes 80 000). Vaata hääletuse tulemust.
Anna hääletusele minekust märku Facebookis.
Kaasava eelarve hääletusel võitnud ideed viiakse ellu hääletamisest järgneval eelarveaastal. Idee viib ellu või korraldab selle elluviimise linnavalitsus.
Last changed 16.09.2021
Infopäev toimus reedel, 15. aprillil kell 15 Sisevete Saatkonnas (Kalevipoja monumendi lähedal Emajõe ääres). Infopäeval anti ülevaade 2017. aasta eelarve põhimõtetest, kaasava eelarve protsessist ja ajakavast, anti soovitusi ideede esitamiseks ning hilisemaks kaasava eelarve protsessis osalemiseks.
Vaata lähemaltKaasava eelarve ideid sai esitada 15. aprillist 8. maini 2016. Ideid sai esitada infosüsteemis Volis, kus toimub 6.-12. oktoobril 2016 ka hääletus.
Vaata lähemaltArutelud algasid mais, kui eksperdid hindasid ideede teostatavust. Järgnesid arutelud teemagruppides. Kolmes teemagrupis osalesid nii ideede esitajad kui ka vastavate valdkondade asjatundjad. Arutelud toimusid 7. ja 8. juunil 2016 Sisevete Saatkonnas.
Vaata lähemaltIdeede tutvustamine toimub augustis oktoobrini ja seda teevad nii ideede autorid kui ka linnavalitsus.
Vaata lähemaltRahvahääletus toimub 6.-12. oktoobril 2016. Rahvahääletusel saab osaleda iga vähemalt 16-aastane isik, kelle elukoht on Eesti rahvastikuregistri andmetel Tartu linnas. Iga rahvahääletusel osalev isik saab hääletada kuni kolme erineva endale meelepärase idee poolt.
Vaata lähemaltLast changed 07.12.2020