Text size

Line spacing

Contrast

Placeholder Placeholder
Background image
For visually impaired

News

Tartu leiutab: uksed avab SPARK Makerlab

SPARK Makerlabi pressiteade

makerlab

21 March / Laupäeval, 25. märtsil kell 12:15 avavad Tartus Narva mnt. 3 uksed SPARK Makerlab ja RCSnaili rallirada.

SPARK Makerlab on esimene rahvusvahelise leiutamis- ehk maker-kultuuri esindus Tartus.

Maker, DIY, hacker, biohacking, gadgets, 3D fabrication, open-source, crowdfunding, startup - need ingliskeelsed märksõnad ilmestavad ülemaailmset liikumist, mis püüdleb kaasaegse tehnoloogia lahtimõtestamisele ning uute loovate rakenduste loomise poole nii vaimus kui teos. Nende märksõnade eesti keelde tõlkimine tähendaks tõsist keeleuutmise püüdlust. Kakskümmend aastat tagasi oskasid vahest vaid mõned üksikud leidurid ette näha, et tulevikus saame endale kodus 3D printeriga plastmassist juppe toota.

Tegemist on globaalse liikumisega, mille tekkimist on soodustanud tehnoloogia üleüldine odavnemine, standardite ühtlustumine, tootmis- ja projekteerimisvahendite kättesaadavuse paranemine ning teadmiste ja oskuste avatud jagamine sotsiaalmeedias ja internetis laiemalt.

Keeleuutmise juurde tagasi tulles võiks proovida makerlab’i, hacker- või makerspace’i kohta öelda avatud-avalik töökoda, ent see meenutab eesti kultuuri kontekstis pigem õliseid mutrivõtmeid (mida leiab muidugi ka makerlab’idest) ja millegipärast uniseid pühapäeva pärastlõunaid. Maker-kultuur on aga pigem revolutsioon nagu kunagi oli tööstusrevolutsioon, ent raua ja suurte monoliitide asemel ilmestab seda kommuun, prototüüpimine, kiired ning efektiivsed lahendused, plastmass, pöörased unistused Marsist, komposiidid, avatud lähtekood, väike(mitte seeria)tootmine Arduino, jne. Auru ja nafta asemel on mootori kolbe ringi ajamas informatsiooni levimise vaba õigus. Õigus midagi luua.

Eestis on nn häkkides ja leiutades näiteks alguse saanud lennukas iduettevõte SprayPrinter, mis võitis 2016. aasta Ajujahi konkursi ja on nüüdseks edukalt seljatanud kaks suurt rahvusvahelist ühisrahastuskampaaniat (crowdfunding). SprayPrinteri leiutajal Mihkel Joalal oli lihtne ent pakiline mure: tema tütar soovis, et isa maaliks magamistoa seinale pildi. Mihkel on leidurimõtlemisega mees. Maailma õppimise asemel leiutas ta masina, mis pildi tema eest ära maalis. See juhtus mõni aasta tagasi. Nüüd püüdleb ettevõte juba maailmaturule.

Laste magamistoast maailmaturule. Nii ongi.

Leiutamiskultuuri kantsid ehk makerlab’id, hackerspace’id, fab-lab’id jne. on maailmas laialt levinud, kusjuures Euroopas rohkem kui USA’s, mis on leiutamiskultuuri kodumaa. Eesti esimeseks makerspace’iks võib pidada praegu Tallinnas tegutsevat Makerlab’i, mis avas Kultuurikatlas uksed 2015 aastal. Lisaks on sarnane asutus Narva Linnaraamatukogus ja Viljandi loomemajanduskeskus, üht-teist leiab ka eesti ülikoolide juurest. Pärnus on koostöös linnavalitsusega loomisel Forward Space. SPARK Makerlab on esimene taoline avalik asutus Tartus.

SPARK Makerlab on niisiis avalik töökoda ja infokeskus Tartu südalinnas, mis pakub kõigile leiutajatele, õpilastele, noortele ning eakatele ruume ja vahendeid, kus oma ideid ellu viia. Kohapeal on metallitöötuba (koos CNC freesidega, treipingiga, keevitamisnurgaga), Boschi puutöötuba täis kõikvõimalikke puutöömasinaid, elektroonika-poolkorrus (ostsilloskoobid, toiteplokid, jootejaamad jne), õmblusmasinaid, värvimistuba, kaptenisild ja palju teisi põnevaid nurgakesi. On ka makerlab’idele kohustuslikud 3D printerid ja laserlõikur.

SPARK Makerlab on tegelikult vastavatud SPARK riistvara ja tehnoloogiaettevõtete äri- ja kommuunikeskuses tegutsenud juba 7 kuud. Selle aja sees on tegeletud kommuuni ehitamisega, sponsorite otsimisega, ehitamisega, koristamisega ja väljundi otsimisega (kokkuvõttes kõigega, nagu startupile kohane).

Esialgsest ootusest suurele isetegijate (makerid) pealetungile on realiseerunud väga vähe. Osa probleemist on ilmselt segadus sõna “maker” suhtes. Kes see ikkagi on? Käeline tegevus pole ju meile üldsegi võõras nähtus. Ent nagu ennist öeldud, pole töökoda päris see semioos, mida makerlab edasi anda soovib. Tartu puhul on iga ettevõtmise puhul üsna kriitiline küsimus ka linna väike elanike arv.

Teisalt on asutuse juhatajad täheldanud, et ka kõigi võimaluste maal ei pruugi inimesed mõista midagi tegema hakata. Seetõttu on proovitud käima tõmmata erinevaid avalikke töötubasid, mis määratlevad tegevuse selgelt ära. Töötubades osaleb korraga mitu inimest, kes kõik tegelevad ühe ja sama ülesandega. Nii tekib loomulikult ka seltskonnatunne ja julgus midagi uut proovida. SPARK Makerlab’is on korraldatud ja korraldatakse kõlari, mikrofoni ja elektrikitarri ehitamise töötuba, jootmise ABC kursust, robootikaringi, kasehalust valgusti ehitamise töötuba, bluetooth kõrvaklappide ja kõlari ehitamise töötuba, akupanga valmistamise töötuba, korraldatakse inseneeria-alaseid sünnipäevi ja palju muud. Samu töötubasid antakse ka kooliõpilastele ning pakutakse koolitusena ettevõtetele. Asutuse juhatajad Tarvo Metspalu ja Uku Püttsepp on mõlemad hariduselt füüsikud. Seetõttu on SPARK Makerlab’i tegevuses oluline rõhk inseneerial ja praktilisel mõtlemisel. Ent nii Tarvo kui Uku on ühe jalga nn. lõngakeras, ehk altid ka kaunite kunstide suhtes. Õmblusmasinadki pole neile võõrad.

Töötubade kõrval on SPARK Makerlab’is piisavalt infrastruktuuri, et prototüüpida ja teha väiketootmist igale füüsilist toodet viljelevale iduettevõtte. Kusjuures pea kõik olemasolevad SprayPrinterid on kokku pandud Makerlab’is. Prototüüpimise ja iduettevõtlusele suunatud tegevuse mahu kasvatamine on üks SPARK Makerlab’i tegevuse järgmisi põhisuundi.

25. märts tähistab Makerlab’i jaoks hetke, kui lõpuks saavad valmis koos ehitajatega ja kommuuniga tehtud sisetööd: ventilatsioon, elekter, aknad ja uksed (!) ja muu vajalik taristu. Avamise päeval soovitakse seniloodut linlaste ja koostööpartneritega jagada. Lisaks töötubadele ja põnevatele võistlustele peetakse leiutajajate-laata, kus saab näha omatehtud elektrikarti, suruõhuautosid, kostüüme, elektroonikavidinaid ja muud huvitavat. Avamise päevaplaan on lühidalt järgmine:

12:15 avamine, sõnavõtud, snäkid ja networking

13:00-21:00 töötoad (alates kõlari ehitamisest lõpetades hüdraulilise tõstuki ehitamisega), sponsorvõistlused (kui kiiresti sina kruve keerata oskad?), leidurite laat (näha saab kostümeeritud kolle, elektrimasinaid, õhumasinaid, leiutisi jne);

21:30 Makerfest (üllatusesineja, DJ Zkus)

Avamise täpne ajakava kujuneb meie ürituse veebilehel: https://www.facebook.com/events/749947185183127/

SPARK Makerlab on osa rahvusvahelisest maker-revolutsioonist, mille eesmärk on tehnoloogiaga lustida ja soosida uute põnevate lahenduste leiutamist. Kutsume kõiki inimesi seda oma silma kaema ja kätega kogema.

www.makerlab.ee
Lisainfo: Uku Püttsepp +372 55902392

Last changed 21.03.2017