Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
24°

Küsimus

Küsimus

Valdkond: liikluskorraldus
Teema: Kroonuaia- Emajõe foor

Kuna silla alt praegu läbi ei saa on tulnud kasutada Emajõe - Kroonuaia fooriga ristmikku. Varasemalt oli see seadistatud normaalsemalt. Näited:
1. Inimene tuleb kesklinna poolt ja tahab minna Supilinna poole mööda Emajõe tänavat. Jääb foori ees seisma ja ootab ühe tsükli, teise tsükli ja kolmanda tsükli ajal ületab ristmiku punase jalakäiate fooritulega. Miks? Ta ei tulnud selle peale, et selja taga on nupp, mida tuleb vajutada.
2. Inimene on vajutanud nuppu ja ootab rohelise jalakäiafoori süttimist. Kõigepealt süttib roheline autodele ja seejärel mõne sekundi pärast jalakäiale. Autod on aga juba liikuma hakanud ja jalakäia foori süttimisel alustab jalakäia teele astumist aga näiteks Supilinna poolt sillale keeraja on saavutanud juba päris hea kiiruse, mille tõttu võib jalakäia auto alla jääda.
3. Miks on seadistatud see nupuvajutus selliselt, et kindlasti tuleb foor tellida ajal, kui liiklus on sillalt Kroonuaia tänavasse autodele roheline. Kui mõni hetk hiljaks jääda vajutamisega tuleb oodata Emajõe tänava autotsükkel (jalakäiale jääb punaseks) ja seejärel veel Kroonuaia tsükkel (mis on päris pikk). Tegelikult jõuaks jalakäia üle ka siis kui mõned sekundid on Emajõe tänava autotsükkel käinud.
Milleks üldse seda nuppu seal vaja on?

Esitaja: A. K.
Esitatud: 03.01.2018

Vastus

Tere!

Emajõe-Kroonuaia ristmiku fooriprogramm töötab järgnevalt:

Kui ristmikule ei lähene sõidukeid, on kõigis suundades transpordifoorides punane tuli.
Sõiduki lähenedes fikseerib andur sõiduki ja annab foori rohelise tule. Kui sõidukeid on palju, pikendab andur foori rohelise tule aega kuni teatud piirini.
Kui ristmikul sõidukeid ei ole, saab jalakäija nupule vajutamise järel kohe rohelise tule. Kui jalakäija nupule vajutamise ajal on fooris sõidukile roheline tuli, saab jalakäija rohelise fooritule järgmises tsüklis. Vajalik on see seetõttu, et jalakäija ei astuks ette juba pöördel olevale sõidukile.
IB Foor OÜ spetsialistid kontrollivad, kas on fooride töös tekkinud kõrvalekaldeid ja vajadusel korrastavad fooriprogrammi.

Jalakäijate väljakutsenupp paiknes varem eraldi postiga Kroonuaia silla põrkepiirde juures. Paraku sõideti see post aeg-ajalt maha, mistõttu tuli väljakutsenupp ümber tõsta. Ainus võimalus oli nupp paigaldada silla piirde külge.

On võimalik panna foorid tööle põhimõttel, et igas tsüklis antakse jalakäijafoori roheline, sõltumata jalakäija olemasolust ristmikul. Sel juhul muutuvad fooritsükkel ja ooteajad ristmikul mõnevõrra pikemaks ja ristmiku läbilaskvus väiksemaks.

Lugupidamisega

Vastaja: Ahto Meho
linnamajanduse osakond
liikluskorraldusteenistus
alalise liikluskorralduse peaspetsialist
ahto.meho@raad.tartu.ee
Vastatud: 15.01.2018