Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Küsimus

Küsimus

Valdkond: haljastus
Teema: Puudesalu raie Betooni tänava ääres

Tere!
Betooni tänava ääres raiuti maha ilus, elujõuline, selles piirkonnas normpiire ületava elanikke häiriva rongimüra mahendav lehtpuude salu, mis varjas ka laste mänguväljakut liiklusmüra ja tolmu eest. Kui rajatavat jalgrattateed ei saanud (ei osatud) paremini ja puudesäästlikumalt projekteerida, siis millal toimub asendusistutus ja mis puudega?
Tänan vastamast.

Esitaja: M. J.
Esitatud: 01.09.2020

Vastus

Tere

On mõistetav, et puude ja põõsaste raie elamute ja raudtee vahelisel alal tekitab osades kohalikes elanikes rahulolematust. Siiski linna eesmärgiks on muuta elukeskkonda paremaks ning tänava rekonstrueerimiseks oli raie vältimatu.

Haljastuse lahenduse koostas maastikuarhitekt Karl Hansson ning kontrollis Heiki Kalberg (saadame Tuglase tn piirkonna projekti asendiplaani Teile tutvumiseks e-postiga). Enne projekteerimist tehti puittaimede hindamine, st kohalike oludega tutvuti kohapeal põhjalikult.

Teaduslikud uuringud on tõestanud, et haljastus müra vähendajana on väheefektiivne, mürataseme reaalseks vähendamiseks peab tiheda kõrghaljastuse laius olema vähemalt 20...30 meetrit, soovitavalt veelgi enam, sellisel juhul võib eeldada mürataseme vähenemist 5 dB või pisut enam, kuid nii laia maa-ala seal piirkonnas linnal haljastada ei ole võimalik.
Haljasalade rajamiseks on koostatud maastikuarhitektide poolt projekt. Selle kohaselt on kavandatud Vaksali tänaval pikendada lõuna suunast Ilmatari tänava ristmiku juurest alguse saavat tammede rida põhja suunas kuni A. H. Tammsaare tn 8 krundi juurdepääsuteeni. Suuremad haljassaared on ette nähtud põõsaste massistutustena. Olemasoleva tammede rea vahele on kavandatud paiguti muru sisse istutatavate sibullillede alad ning põõsaste istutused, muruala on ette nähtud vähese hooldusega niidualaks. Uue tammede rea alusele haljasribale on kavandatud põõsaste ja sibullillegruppide istutamine ning niidutaimede külvamine.

Lugupidamisega
Vastaja: Mihkel Vijar
linnamajanduse osakond
teedeteenistus
jalg- ja jalgrattateede peaspetsialist
mihkel.vijar@raad.tartu.ee
Vastatud: 15.09.2020