Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Küsimus

Küsimus

Valdkond: ettevõtlus
Teema: Annelinna alkoholi poe kliendid on lapsed

Tere!

Kirjutan seoses ühe annelinnas asuvas alkoholi poega (Kaunase pst 81A). Olen paar aastat elanud selle poe lähedal ja iga päev palju lapsi käivad seal komme ja krõpsude ostmas sest suured, toredad ja populaarsed mänguväljakud asuvad väga lähedal (50-100m kaugusel).

Pood on väga väike ja kommid on sama leti juures kus kanged alkoholid asuvad. Kui laps läheb komme ostma, siis nad peavad väga palju läikivaid alkoholi tooteid (konjakid, viinad) vaatama. Täiskasvanud kliendid sageli kogunevad sama poe ees või seal lähedal, et alkohoolseid jooke jüüa. Nad on sageli purjus ja sageli käituvad 'asotsiaalselt'. Lapsed tihti näivad seda ja vahel olen näinud kuidas purjus mees räägib ja pahandab laste peale. Mitu korda olen ka näinud kuidas pujus mehed pissivad ja oksendavad seal sama poe juures kõige ees.

Ma tean, et alkoholi tarbimine on probleem millega riik ja Tartu püüavad tegeleda. Iga kord kui laps käib selles alkoholi poes siis see 'normaliseerib' alkoholi tarbimist e. lapsed õppivad, et on normaalne alkoholi tarbida. Kui lapsed sageli näevad väga purjus inimesed seal poe juures, siis mida nad sellest õppivad?

Minu meeles oleks mõistlik muutuda seda olukorda, et lapsed ja alkoholseid tooted/alkoholi tarbijad ei pea üksteise kokku puutuma. Võib-olla tuleb rakendada reegli, et alkoholi kauplused ei tohi asuda lastemänguplatside ja asutuste juures (nt 200m raadiuses) või vähemalt keelata kommi/jäätise/krõpsude müük väikestes alkoholi kauplustes.

Lugupidamisega
GL

Esitaja: G. L.
Esitatud: 16.09.2021

Vastus

Tere

Tegemist on pikaaegse probleemiga, kuid Tartu Linnavalitsuse seisukoht on siiani olnud, et alkoholiga seotud probleemidele tuleb lahendus leida riiklikul tasandil. Alkoholiseadus ei keela alkohoolse joogi müügile spetsialiseerunud müügikohas müüa ka muid kaupu (nt maiustusi), kuid nende kaupade paigutamisel müügikohas tuleb lähtuda põhimõttest, et need ei oleks paigutatud riiulil või müügialal alkohoolsete jookidega segamini (visuaalselt eraldatud alkohoolsetest jookidest).

Lugupidamisega

Vastaja: Merle Pau
ettevõtluse arengu osakond
kaubandusjärelevalve peaspetsialist
merle.pau@tartu.ee
Vastatud: 29.09.2021