Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Autovabaduse puiestee

Tartu südalinnas asuvast Vabaduse puiesteest saab suve keskel mõnus linnaruum vaba aja veetmiseks - Autovabaduse puiestee. Kuuks ajaks muutub autotee ainult jalakäijate ja kergliiklejate pärusmaaks.

Linnavolikogu ja -valitsuse info
Raekoda I korrus
Tel 1789

Südasuvine kohtumispaik Autovabaduse puiesteel

Mis on Autovabaduse puiestee?

Tartu südalinnas asuvast Vabaduse puiesteest saab suve keskel taas mõnus linnaruum vaba aja veetmiseks - Autovabaduse puiestee. Kuuks ajaks muutub autotee ainult jalakäijate ja kergliiklejate pärusmaaks. Autovabaduse puiestee ellukutsumise eesmärk on elavdada kesklinna, ühendada omavahel paremini Emajõge ja südalinna, pakkuda toredaid vaba aja veetmise võimalusi, toetada kohalikku ettevõtlust, tuua kokku erinevad põlvkonnad ja tugevdada kogukonnatunnet.

Soovime ka ergutada diskussiooni selle üle, millist linna ja linnaruumi me enda ümber näha soovime, milline on hea avalik ruum, kuidas teha keskkonnasõbralikumaid valikuid ja kuidas vähendada liikluskoormust südalinnas.

Autovabaduse puiestee on külastajatele avatud 9. juulist 8. augustini P-N kuni kell 22, R ja L kuni kell 00.30.

Autovabaduse puiesteed korraldavad Tartu Linnavalitsus, Tiigi Seltsimaja ja SA Tartu 2024 koos paljude heade koostööpartneritega.

Programm

Autovabaduse puiestee toob kokku erinevad põlvkonnad - tegevusi on nii lastele, noortele, täiskasvanutele kui ka eakatele ning erinevate huvidega inimestele. Tegevusi jagub ka kesklinna parki.

 • mitmekülgne kontserdiprogramm suvelaval ja Tartu 2024 alal
 • tervislikud harrastused  (jooga, terviseprogramm, infotunnid jm)
 • tänavatoiduautod ja minitoidubaarid
 • piknikualad
 • laupäevased disainiturud
 • karussell (mida tohivad kasutada ka täiskasvanud)
 • tänavapurskkaev ja veesilm
 • AS Tartu Turg turutelk kesklinna pargis
 • seltskonnatantsutunnid ja eakate tantsuõhtud
 • rulaplats/skateplaza
 • koosolekupaviljon
 • võrkkiigelabürint
 • välilugemissaal
 • pinksilauad
 • korvirõngas ja tänavatennis
 • ronila ja liumägi
 • välikino (filme valib Tartu Elektriteater)
 • 10x14 m tantsumuru
 • Tartu Noorsootöö Keskuse suvenoortekas ja palju muud põnevat

AUTOVABADUSE PUIESTEE PROGRAMM

Liikluskorraldus ja ühistransport

Auto- ja bussiliiklus on Vabaduse puiesteel suletud alates 4. juulist kuni 12. augusti varahommikuni.

Vabaduse puiestee suletakse kaubamaja parklast kuni Kaarsillani. Autode ümbersõit toimub Narva mnt kaudu. Juurdepääsud säilivad kaubamaja, Turu ja Magistri tänava parklatesse.

Narva maantee kaudu on ajutiselt ümbersõidule suunatud ka bussiliinid 6, 7 ja 13 ning ööliinid 21 ja 22. Seni ei peatu bussid peatustes Raeplats ja Vabaduse puiestee, Palmihoone peatus on ajutiselt viidud Laiale tänavale. Kesklinna suunas sõites peatuvad Vene peatuses ainult bussiliini nr 7 bussid.

Turismibussidele luuakse täiendavad parkimiskohad Magistri tänava parkla lähedale Raeplatsi bussipeatuse juurde. Taksodele luuakse kolm peatumiskohta Uueturu tänavale Kaubamaja parklasse ning kolm kohta Magistri tänava parkla lähedale Raeplatsi bussipeatuse juurde.

Vaata busside ja autode liiklusskeemi

Iseliikuv buss:

Soovijad saavad Autovabaduse puiesteele või südalinna asutustesse pääsemiseks kasutada Kaarsilla ja Vabaduse silla vahel sõitvat iseliikuvat bussi. Isebuss sõidab 8. augustini teisipäevast pühapäevani kell 10.00 - 16.00. Marsruudiks on Kaarsild - Vabaduse sild.

Turvalisus

Selleks et Autovabaduse puiesteel oleks kõigil hea koos olla, on oluline pidada kinni teatud reeglitest.

Autovabaduse puiestee sisekorraeeskiri on kehtestatud ürituse korraldaja poolt ning on järgmiseks kõigile alal viibijatele.

Sisekorraeeskiri

Roheüritus

Autovabaduse puiestee toimub tänavu roheüritusena, et vähendada sündmuse keskkonnamõjusid ning näidata, et keskkonnaeesmärkide saavutamisel on oluline igaühe panus. 

Üritusel lähtutakse keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhendist, mis toetub Tartu 2024 SA keskkonnastrateegiale.
Juhendi leiab siit.

 • Sel aastal pakutakse Autovabaduse puiesteel süüa ja juua ainult korduskasutatavatest pandinõudest ning isiklikke nõusid kasutavad külastajad saavad neid pesta nõudepesujaamas.
 • Alale paigaldatakse tasuta joogiveepunkt ning pudelivett kohapeal osta ei saa.
 • Toitlustajate ülejäägid jagatakse laiali toidujagamiskapi kaudu, et vähendada söödava toidu raiskamist.
 • Kohapeal tekkinud jäätmed sorteeritakse liigiti ning tekkinud jäätmete maht kaardistatakse.
 • Mõõdetakse keskkonnamõju näitajaid, nagu ala ehitamiseks kulunud sõidukilomeetreid ja kütust, külastajate arvu, rattakasutajate arvu, veekulu, energiakulu jne.
 • Autovabaduse puiesteele sõidab iseliikuv buss ja alale paigaldatakse täiendav rattaparkla.
 • Kohapealne elekter tuleb taastuvatest energiaallikatest.
 • Toimub mitmeid töötubasid ja üritusi, milles julgustatakse inimesi valima keskkonnasõbralikumaid liikumisviise. Ürituse jooksul toimub rattapäev ning Euroopa Spordilinn Elva kutsub kõiki külastajaid koguma Elva miljonisse jooksu- ja kõnnikilomeetreid. 
 • Ala ehitamisel taaskasutatakse paljusid eelmisest aastast tuttavaid atraktsioone.

Korduma kippuvad küsimused (KKK):

Miks te sel aastal otsustasite Autovabaduse puiestee roheüritusena korraldada? 

SA Tartu 2024, Tartu linna, Tartumaa Arendusseltsi ja kestliku ürituskorralduse konsultatsiooniettevõte Acento koostööna sündis keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhend, mis aitab saavutada SA Tartu 2024 keskkonnategevuste strateegia eesmärke ning ka Tartu linna kliimakava eesmärke. Autovabaduse puiestee annab hea võimaluse juhendi testimiseks nii korraldaja kui ka kohaliku omavalitsuse vaatepunktist. Saame läbi katsetada, mis juhendi puhul töötab, mis mitte ning milliseid tugisüsteeme on vaja ka kohaliku omavalitsusena tõhustada, et sündmuste korraldamine saaks tulevikus keskkonnasõbralikum olla. 

Kus saab tutvuda AVP roheplaaniga?

AVP roheplaaniga saab tutvuda SIIN.

Kuidas te AVP keskkonna mõju hindate? 

Küsitleme AVP järel nii ettevõtjaid, koostööpartnereid kui ka vabatahtlikke, et koguda erinevate osapoolte tagasisidet. Lisaks mõõdame veekulu, energiakulu, jäätmete hulka, pandinõude kasutamist, mõju keskkonnale ja liikluskoormusele jne. 

Millega külastajad roheüritusel arvestama peavad?   

Iga sündmus, mis soovib olla keskkonnahoidik, valib just endale jõukohased viisid, kuidas keskkonnale avaldatavat mõju vähendada. Sellel aastal otsustasime Autovabaduse puiesteel oluliselt vähendada jäätmete teket, sorteerida jäätmeid ja hoolitseda selle eest, et võimalikult suur osa nendest jõuaks tagasi ringlusesse. Selleks on alal 15 prügikasti, kus saab tekkinud prügi panna kas bio-, segapakendi - või olmeprügi lahtrisse ning taara asetada prügikasti peale. Külastajate kaasamõtlemisest ja jäätmete nõuetekohasest sorteerimisest on suur abi Autovabaduse puiesteel tekkinud jäätmete ringlusesse võtmisel.  

Toitu ja juua pakume Autovabaduse puiesteel sel aastal korduskasutatavatelt pandinõudelt. See aitab meil märgatavalt vähendada jäätmete teket ühekordsete nõude näol ja hoida ala puhtana. Süsteem töötab nii, et inimene maksab jooki või toitu ostes ka pandinõu eest, millesse jook või söök serveeritakse ning tagastades tühja nõu nõudetagastuspunkti saab raha tagasi. 

Kutsume üles külastajaid kaasa võtma oma korduskasutatavaid joogipudeleid, topse ja kohvitopse, sest alal on kättesaadav tasuta joogivesi ja toitlustajad serveerivad joogi või toidu hea meelega ka kaasavõetud nõudesse. Oma nõud saab nõudepesupunktis puhtaks pesta.  

Kas ma pean kohapeal pandinõusud pesema?  

Kasutatud pandinõusid ei pea pesema, kuid kena oleks, kui nõu oleks enne pandinõude punkti viimist korralikult tühjaks tehtud.  Autovabaduse puiesteel kasutatavaid nõusid pestakse Tallinnas, kuna Tartus ja Lõuna-Eestis puudub selleks vastav lahendus. Kõiki pandinõusid pestakse 82-kraadise veega ja kuivatatakse seejärel 94-kraadise õhuvooluga. Pestud nõusid testitakse luminomeetriga, et olla kindel pandinõude puhtuses ja ohutuses.
Nõusid viiakse Tallinna kaks korda nädalas. See kulu on siiski oluliselt väiksem, kui ühekordsete nõude tootmine, transport ja jäätmekäitlus. Loodame, et teenusepakkujatel õnnestub leida viise ka Lõuna-Eestisse pesemislahenduse loomiseks. Lähemalt saab korduskasutatavate ja ühekordsete nõude kasutamise kohta lugeda uuringust www.reloopplatform.org/reusable-vs-single-use-packaging-a-review-of-env….

Mis on pandinõu tasu?   

Kõik pandinõud maksavad 2 eurot.   

Kas iga pandinõu eest tuleb eraldi maksta? 

Jah, iga pandinõu hind on 2 eurot. Pandiraha saab tagasi, kui nõud pandinõude tagastuspunkti viia. 

Kui mul pole isiklikku veepudelit, siis kuidas ma kohapeal vett saan tarbida? 

Kohapeal on võimalik ka vee kasutamiseks rentida pandinõu, mille eest saab hiljem pandiraha tagasi. 

Nõude pesemiseks kulub vett ja seepi. Kuidas pandinõud on rohelisemad kui biolagunevad nõud? 

Biolagunevate toidunõude nõuetekohaseks komposteerimiseks on vaja spetsiaalseid tingimusi, mida Tartus kahjuks ei ole. Seetõttu otsustasime kasutada pandinõusid, mille tootmisel on kahtlemata ka keskkonnamõju, kuid see on väiksem, kuna nõusid kasutatakse korduvalt ja nende eluiga on pikem. Nõude pesemiseks kulub tõepoolest vett ja seepi, kuid see ei ole võrreldav ühekordsete nõude tootmisega seotud keskkonnamõjuga. 

Kas alal asuvast toidujagamiskapist võivad toitu võtta ainult abivajajad? 

Ei, toidujagamiskapist võivad toitu võtta kõik, kes seda soovivad. Oluline, et toit ei läheks raisku ning leiaks sobiva kasutuse. 

Kas nüüdsest on Tartus kõik üritused roheüritused?  

Esialgu on keskkonnasõbralike sündmuste korraldamise juhendi rakendamine soovituslik, kuid aja möödudes muutuvad mitmed nõuded ilmselt sündmuste korraldajatele kohustuslikuks. 

Kuidas ma saan veel kuidagi kaasa aidata, et olla keskkonnateadlikum külastaja? 

 • Kui võimalik, kasuta sündmusele tulemiseks ühistransporti, ratast või tule jala. Kui tuled autoga, siis võimalusel tulge seltskonnaga ja ühe autoga.  
 • Kui plaanid ürituselt midagi kaasa osta, siis võta kodust kott/karp kaasa. 
 • Kui korraldaja kasutab pandinõude süsteemi, siis võid julgelt kaasa võtta ka oma topsi, kausi ja söögiriistad ning kasutada neid.  
 • Kui sul on vaja tervislikel põhjustel kasutada joomiseks kõrt, siis võta see palun kodust kaasa. 
 • Palu väiksemat portsu, kui tead, et ei jaksa palju süüa. Nii aitad vähendada toidu raiskamist. 
 • Järgi jäätmete kogumise nõudeid, nii aitab korraldajal liigiti kogutud jäätmed ringlusesse saata. Autovabaduse puiesteel on biojäätmed tähistatud pruuni, segapakend kollase ja segaolmejäätmed valge värviga. Panditaara aseta prügikasti peale, kust see kokku kogutakse.  
 • Sündmusele tulles tutvu korraldaja juhistega, mis on kehtestatud alal toimetamiseks. Nii veedad kõige mõnusamalt aega! 

Mida see ühe rohesündmuse korraldamine suures pildis ikka muudab? 

Iga meri koosneb tilkadest. Väiksed sammud õiges suunas aitavadki pikemas perspektiivis saavutada suuremaid eesmärke. 

 

Diskussioon

Autovabaduse puiesteega soovime tekitada diskussiooni selle üle, millist linna ja linnaruumi me enda ümber soovime, milline on hea avalik ruum, kuidas teha keskkonnasõbralikumaid valikuid ning vähendada liikluskoormust südalinnas. Seetõttu kogume siia meediakajastusi, mis on inspiratsiooni saanud Autovabaduse puiestee projektist. Sotsiaalmeedias Autovabaduse puiesteest rääkides palume kasutada teemaviidet #autovabadus, siis jõuavad teie arvamused meieni.

Loe lähemalt, mida Autovabaduse puiesteest kirjutatakse

Toetajad ja koostööpartnerid

Toetajad

AVP_logod2.jpg

Koostööpartnerid

tartuturg.JPGKKP.jpg

Viimati muudetud 23.07.2021