TIITEL „EESTI KAUNIS KODU 2022“
Eramu Käo tn 1
Nurgapealse maja lopsakas aed meelitab sisenema. Hästi hooldatud kinnistu pakub rohkelt taimedevahelisi põnevaid radu, puude-põõsastega varjatud salasoppe ning üllatusi igal sammul. Ca 1200 m2 suurusesse aeda on oskuslikult mahutatud istumisnurk, tarbeaed koos kasvuhoonega, majandusõu ning isegi väike platsike õuekaminaga. Silma paitavad õnnestunud taimekombinatsioonid suvikute, püsikute, põõsaste ja puudega, mille puhul on arvestatud iga taime valguse- ja pinnasevajadusi. Igas peenras on elu, igal taimel on oma lugu. Aed on täis erinevaid lõhnu ja tekstuure, taimede värvi- ja sordirohkus täiendavad üksteist luues harmoonilise terviku. Valitud taimede vertikaalne mõõde liigendab aeda, lisades sellele salapära ning luues mõnusa linnakeskkonnast eraldatud puhkekoha. Südamega rajatud ja hoitud aed peegeldab igati oma looja sära!
Korteriühistu Vanemuise tn 51/53
Kahe väiksema kortermajaga kinnistu varjualale, maja taha on loodud viimase paari aastaga kõigile ühistuliikmetele kasutatav imeline aianurk. Varasemat 85 m2 suurust naadivälja ehib nüüd puhkeala, millelt ei puudu õuemööbli ja meeleoluvalgusega avar terrass ja oskuslikult kombineeritud varjutaimedega peenar. Lisanüansi annavad noored viljapuud (isegi aprikoosipuu!), tulease ning maitsekas aiaskulptuur. Näiliselt väheväärtuslik väike aiasopp on väärindatud ning muudetud silmapaistvaks varjuaiaks. Rohke kivipinnaga kinnistule on rajatud kavalalt ka palju vertikaalhaljastust, mis katab hoonete ja müüride seinu. Igast praost kasvab midagi välja, olgu selleks viinamari, aktiniidia, roniv hortensia või kõige tavalisem metsviinapuu. Korteriühistu hoovisopid inspireerivad targalt korraldatud lahendustega, kus keerulistes oludes ja kitsastes tingimustes on loodud kodune ja harmooniline õue kutsuv väliruum.
Ettevõte Tiksoja Puidugrupp AS
Ettevõtte linnaskvääri mõõtu moodne esiväljak on loodud mõnusaks puhkekohaks töötajatele ning vastuvõtualaks külalistele. Selge geomeetriline struktuur, kvaliteetsed materjalid ja väikevormid ning vähe hoolt nõudvad, kuid efektsed taimed loovad hoone põhimahuga kokkukõlava terviku. Väljaku mitmekesine haljastus ja valitud kooslused pakuvad silmailu läbi aastaringi. Kasutatud on okaspuid, kõrrelisi, kevadisi sibullilli nagu tulbid ja laugud, kauaõitsvaid püsikuid nagu kurerehad ja kortslehed, lehtpõõsaid ja palju muudki. Kirsiks tordil on paviljon, mis annab võimaluse koosolekute läbiviimiseks kõrgetasemeliselt lahendatud välikeskkonnas ilmale vaatamata. Loodud ruum väärtustab ettevõtte töötajaid andes neile paiga, kuhu alati meeleldi tulla.
TIITEL „TARTU KAUNIS KODU 2022“
Eramu Aleksandri tn 49
Väike, alla 1000 m2 suurune aed on põnev, kodune ja elurikas. See on väga Tartulik päris inimeste päris aed, mis pole lõpuni klanitud, vaid ruumi on ka viisakale umbrohule, putukatele ja mutukatele. Sopiline aed pakub pere lastele ja nende sõpradele rohkelt mänguruumi, alates liivakastist ja kiikedest, lõpetades batuudi, ronila-lebola-liumäe ja salarajaga põõsaste taga aia ääres. Mängulisust ja ahaa-efekti lisavad vanad skulptuurid ja põnevad anumate, materjalide ja isegi likvideeritud haljastuse taaskasutusideed – nt vanadest kuusetüvedest on saanud ronila tugikonstruktsioon. Kuldsete kätega on ehitatud vanast uut, samas austatud ja esile toodud aia endist lugu. Välja paistavad nutikad ja säästvad lahendused, aed ise pakub midagi nii silmale, kõrvale, kui ka suhu pistmiseks. Kõik eelnev kokku annabki kordumatu ning omanäolise aiaelamuse.
Eramu Lydia Koidula tn 12A
Renoveeritud elamu tänapäevase puudutusega aed on kui sõõm värsket õhku. Väliruum on selgelt jagatud erinevateks tsoonideks, 670 m2 suurusel kinnistul on õhuline kasvuhoone koos selle juurde kuuluva peenrakastides tarbeaiaga, avar terrass, mis jätkab harmooniliselt väärika hoone siseruume ning isegi mänguväljak vanade õunapuude all. Lahenduse raamivad tervikuks maitsekalt kujundatud istutusalad ning hästi valitud ning lahendatud konteinerhaljastus. Väikese aia moodne disain soosib aega säästvaid hooldusvõtteid minetamata esteetilist naudingut. Selged vormid ja ühtlane stiil kõlavad elamuga suurepäraselt kokku muutes selle linnakodu aia mõnusaks puhkekohaks pärast väsitavat tööpäeva.
Korteriühistu Kalda tee 30
Suure korteriühistu tänavaruum on eeskujuliku kujundusega rikastades linna üldist ilmet ning pakkudes visuaalset naudingut palju enamatele, kui vaid hoone enda elanikele või nende külalistele. Rohkelt kasutatava kergliiklustee ääres asuv seitsme trepikojaga kortermaja üllatab oma mitmekesise taimevalikuga trepikodade juures: kurekellad, iirised, leeklilled, helmikpöörised, aed-liivatee, kadakkaer, erinevad dekoratiivsed kõrrelised, leht- ja okaspõõsad jpt. Istutusalasid ilmestavad hoolikalt valitud suured kivid ning korrashoidu lihtsustab peenardes kasutatud dekoratiivkillustik. Iga trepikoja esine on natuke erinev, kuid neis kasutatud kordused seovad hoone peafassaadi ees oleva kujunduse visuaalseks tervikuks. Hoonet sõiduteest eraldavad muruplatsid on ääristatud hekkidega ning varju pakuvad suured hobukastanid, muru niitmisel jäetakse kasvama õitsvad saarekesed. Kalda tee 30 kortermaja ümbrus inspireerib korda saatma rohkem, kui oodatakse ning ühistu juhitud ideed õueala kujundamisel loovad kõigile nauditavat avalikku ruumi.
ERIPREEMIA „INSPIREERIV LOODUSÕPPE KESKKOND“
Lasteaed Helika
Lasteaia avar hoov on puhas, korras ja hästi hooldatud, suvelilleamplid ja -nõud kaunistavad rühmade mängualasid. Õuealal on infotahvlid erinevate puude-põõsaste ja ka lindude tundmaõppimiseks. Igapäevaselt võisteldakse võililleõite ärakorjamises. Endisesse prügikastinurka on rajatud kompaktne tarbeaed, kust ei puudu ka kompostimine. Lapsed on mugava kõrgusega kastpeenardesse kasvama pannud erinevat salatimaterjali, maitserohelist, maasikaid, suvikõrvitsaid ning isegi kartulid! Kusjuures kartulikasvatus on võtnud võistluse mõõtmed, kus lapsed meelitavad oma kartulitaime edulugu vaatama isegi oma vanemad. Aianurk ei ole võõras ka lasteaia enda kokkadele, kes võtavad tarbeaiast laste toidulauale rabarberit, maitserohelist ja teematerjali. Kasulikku õppenurka kaunistavad ka erinevad püsikud ning leidlikult on taaskasutatud erinevaid anumaid, näiteks tsinkplekk ämbreid. Laste kaasamine taimekasvatusse õpetab neile palju, olles lisaks väga põnev – eriti neile, kel ehk kodustes tingimustes see võimalus üldse puudub. Ja rühmaruumi aknalaualt pidi juba saama krõmpsutamiseks värsket kurki!
ERIPREEMIA „EESKUJU JÄRJEPIDEVUSE HOIDMISEL“
Eramu Nurme tn 34
Aed, mis läbi aastate hoiab kõrget esteetilist taset, inspireerides nii naabreid kui möödujaid. Aias on näha rohkelt erinevaid sordialasid, näiteks mägisibulate päikesenurk, õunapuualune hostade ala, kukeharjapallide nurgake või paviljoni varju jääv tooniderohke helmikpööriste peenar. Huvi erinevate liikide ja nende sortide vastu on olnud kauakestev ning viimasel ajal on hakanud aeda tulema ka rohkem liiliaid. Värvikireva ilu nautimiseks on üle aia tipitud mõnusaid istumiskohti, nii päikesesse kui varju. Peatudes haarab silm põnevaid materjalikasutusi, näiteks vanadest okstest peenrapiire või laastudest käiguteekate. Lisaks on sordirohket iluaeda rikastatud hästi valitud detailidega nagu lilleratas, erinevad istutusaladesse sätitud savipotid, keravalgustid jne. Aias väljendub omaniku katsetamisjulgus ning suur armastus taimede vastu.
ERIPREEMIA „MITMEKESINE MÄNGURUUM“
Eramu Päeva tn 21
Eramut ümbritseb mängima kutsuv ruum, kus väikese lapse huvid ja mugavus on seatud esikohale. Aias on elamuga harmoneeruv käsitöömeistri ehitatud mängumaja liumäega, erinevad kiiged, mugavad istumiskohad, kaetav liivakast, batuut ja palju lusti pakkuvaid mängu- ja sõiduvahendeid. Teravam silm haarab isegi turnimisplatvormi vana õunapuu võras. Terrassil on lastele piisavalt ruumi lauamängude mängimiseks, mõnus patjadega varjupakkuv tipitelk ning taimekasvatuselamust pakkuvad madalad konteinerid, kust loomulikult leiab teiste seast ka laste kasvama pandud herned. Tore väliala pakub lastele mängukogemust värskes õhus ning nauditavat puhkehetke nende vanematele.
Konkursist
Eesti kaunis kodu 2022 Tartu piirkonna hindamiskomisjoni kuulusid: Gea Kangilaski, Tartu abilinnapea; Tiina Konsen, Tiigi Seltsimaja kultuurispetsialist; Anna-Liisa Unt, Tartu linnavalitsuse maastikuarhitekt; Erge Jõgela, Tartu linnavalitsuse linnakujunduse spetsialist.
Toetaja: Plantarium by Jardin https://plantarium.ee/