Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu rahu 100

Linnavolikogu ja -valitsuse info
Raekoda I k
Tel 1789
 

Tartu rahulepingu 100. aastapäev

2020. aasta 2. veebruaril täitub 100 aastat Eesti Vabariigi ja Nõukogude Venemaa vahel sõlmitud Tartu rahulepingu allkirjastamisest.

Tartu rahulepingu sõlmimisega 2. veebruaril 1920. aastal tunnustas Venemaa Eesti Vabariigi iseseisvust ja lõppes Vabadussõda. Tartu rahu avas tee Eesti rahvusvaheliseks tunnustamiseks.

Esimese ettepaneku Eesti ja Nõukogude Venemaa vahelise vaherahu sõlmimiseks esitas Nõukogude Venemaa 25. juulil 1919.  Eesti ja Venemaa rahusaatkonnad saabusid Tartu 4. detsembril 1919. Läbirääkimised kestsid kuni 1. veebruarini 1920, mil lepingu tekst sai lõplikult paberile.

Tartu rahulepingule kirjutasid Eesti poolt alla Asutava Kogu liikmed Jaan Poska, Ants Piip, Mait Püüman, Julius Seljamaa ning kindralmajor Jaan Soots.

Lepingu kohaselt tunnustas Venemaa Eesti iseseisvust igavesest ajast igavesti de jure, loobudes vabatahtlikult ning igaveseks ajaks kõigist suveräänõigustest, mis olid Venemaal olnud maksvad Eesti rahva ja maa kohta.

Leping ratifitseeriti Ülevenemaalise Kesktäitevkomitee poolt 4. veebruaril ja Eesti Asutava Kogu poolt 13. veebruaril 1920.

Leping koosneb 20 artiklist ja sisaldab peale sõjaseisukorra lõpetamise ka Eesti riigi tunnustamise artikleid, mis käsitlevad piiri-, julgeoleku-, majandus-, sotsiaal- ja liikluspoliitikat.

Tähtsündmused Tartus ja mujal Eestis

4.12.2019 – 100 aastat rahuläbirääkimiste algusest

Rahuläbirääkijate mälestuskohtades süüdatakse küünlad. Tartus süüdatakse küünlad kell 8.20 Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi juures.
Kell 17 ajaloo- ja teabetund Jaan Poska majas (Jaan Poska 8, Tallinn)

3.01.2020 – 100 aastat relvarahu algusest

Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev

Kell 10.30 helisevad kirikute kellad ja süüdatakse mälestusküünlad Vabadussõja mälupaikades üle riigi. Tartus asetavad 3. jaanuaril kell 10.30 Kalevipoja monumendi juurde pärjad Tartu linna ja Kaitseliidu Tartu maleva esindajad. 100 sekundi jooksul helisevad ka Tartu kirikute kellad.
Kell 18 kontsert-jumalateenistus Nõmme Rahu kirikus (Võsu 5, Tallinn)

3. jaanuaril 1920. aastal kell 10.30 hakkas kehtima Tartu rahuläbirääkimistel kokku lepitud relvarahu Eesti rahvaväe ja Punaarmee vahel. Vabadussõda algas 28. novembril 1918, mil Nõukogude Vene väed tungisid üle Narva jõe ning hõivasid 1919. aasta alguseks märkimisväärse osa Eestist. Loomisel olev Eesti armee, mida toetasid Soome ja mitme teise maa vabatahtlikud, suutis vastase rünnakud peatada ja tagasi tõrjuda.  Alates 1919. aasta märtsist oli peaaegu kogu eestlaste asuala taas Eesti Vabariigi kontrolli all. Ka edasistes ägedates lahingutes ei suutnud Punaarmee Eesti sõjaväe ja rahva vastupanu murda.  Relvad vaikisid 3. jaanuaril 1920 kell 10.30.

29.01.2020

 • Kell 9-17 Tartu rahulepingu originaali väljapanek Rahvusarhiivi Noora maja uurimissaalis (Nooruse 3).
 • Kell 13 kõnekoosolek Nooras (Nooruse 3), temaatilise loenguga esineb ajaloolane Ago Pajur.
 • Kell 14 akadeemik Tõnu Tannberg esitleb Rahvusarhiivi toimetiste Vabadussõjale pühendatud väljaannet „Vabadussõja mitu palet“ Nooras (Nooruse 3).
 • Kell 16 Rahvusarhiivi ja Tartu Linnamuuseumi ühisnäituse „Tartu rahu sünd“ avamine Jaan Poska Gümnaasiumi Tartu rahu toas (Vanemuise 35).
  Näituse keskmes on rahulepingu erinevad eksemplarid. Lisaks on väljas välisministeeriumi, riigikantselei, Asutava Kogu ja Eesti Vabariigi välissaatkondade dokumente ning näiteid tolleaegsete tuntud ühiskonnategelaste isikuarhiividest. Näha saab ka ametiasutuste kirjavahetust lääneriikide ja Nõukogude Venemaa valitsustega. Esimest korda pärast saja aasta eest sõlmitud rahu jõuab läbirääkimiste kohta tagasi ka Tartu rahu laud, mis on kuulunud linnamuuseumi kogudesse alates 1968. aastast ning on muuseumikülastajate jaoks üks huvitavaid ja pühamaid esemeid. Näitus on avatud Tartu Jaan Poska Gümnaasiumis alates avamisest kuni 7. veebruarini iga päev kell 12–18. Sissepääs tasuta.  Üritus Facebookis.
 • Kell 16.15 postmargi „Tartu rahu 100“ ja margiraamatu „Eesti riigipead 1918-2018“ esitlus Jaan Poska Gümnaasiumi Tartu rahu toas.

30.01.2020

 • Kell 12 Tartu rahulepingu originaali esitlus Eesti Rahva Muuseumis (Muuseumi tee 2). Esitlus on kutsetega.
  Tartu rahulepingu originaali saab 29. jaanuaril näha Rahvusarhiivi peahoones ja 30. jaanuarist 2. veebruarini Eesti Rahva Muuseumis. 1920. aasta 2. veebruaril kell 00.45 Tartus allkirjastatud rahulepingu originaal liikus 1940. aasta märtsis Eesti välisesindusse Stockholmis. Kuni 1963. aastani asus see Eesti eksiilvalitsuse dokumentide hulgas ja seejärel Balti Arhiivis Stockholmis. 2002. aastal jõudis leping tagasi Eestisse ja anti sama aasta 21. juunil pidulikult üle Rahvusarhiivile, kus seda hoitakse tänaseni.
 • Kell 14 õpilaste üleriikliku Tartu rahu mälumängu lõppturniir Jaan Poska Gümnaasiumis (Vanemuise 35).
  Jaan Poska Gümnaasiumi, Tartu Linnamuuseumi ja MTÜ Eesti Mälumänguliidu koostöös korraldatava üleriikliku Tartu rahu õpilaste mälumängu lõppturniir 30 võistkonnale.
 • Kell 16 Vabadusristi raamatu esitlus Jaan Poska Gümnaasiumi Tartu rahu toas (Vanemuise 35).
  Raamatu on koostanud Indrek Ilomets ja Taavi Veller.

31.01.2020

 • Kell 10 ülelinnaline gümnaasiumiõpilaste kõnekoosolek Tartu rahu platsil (Vanemuise 33).
 • Kell 11, 13 ja 15 tunnine jalutuskäik giidiga Tartu rahuga seotud paikades. Muuseumipiletiga.
  Jalutuskäigu algus on Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23), lõpp Jaan Poska Gümnaasiumi Tartu rahu toas. Vahepeal saab kuulda Tartu rahulepingu sõlmimise ja läbirääkimistega kaasas käinud põnevaid seiku ning anekdootlikke lugusid. Marsruut on valitud arvestades ajalooliselt huvitavaid paiku. Tartu rahu paikade tuur toimub 31. jaanuaril ja 1. veebruaril, mõlemal päeval kell 11, 13 ja 15. Tuur kestab umbes tunni, pärast seda on võimalik külastada näitust "Tartu rahu sünd" Poska gümnaasiumis. Ekskursioonil osalemine linnamuuseumi piletiga (5/3 €). Üritus Facebookis.
 • Kell 11 küberjulgeoleku ja rahvusvahelise õiguse seminar ERMis (Muuseumi tee 2). Kutsetega.
  Tartu rahulepingu 100. aastapäevale pühendatud küberseminaril arutletakse rahvusvahelise õiguse ja poliitika tuleviku üle küberjulgeoleku vaatest. Korraldab Välisministeerium.
 • Kell 18 Tartu rahu näituse "Tartu ja rahu" avamine ja Anu Raua vaiba „Tartu rahu“ esitlemine Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23). Avamine on kutsetega.
  Spetsiaalselt Tartu rahu 100. aastapäevaks valmiv näitus "Tartu ja rahu" tutvustab Tartu rahulepingu saamislugu ning linna rolli rahukõnelustel. Näituse kuraatorid on Martin Jaigma ja Hiljar Tammela, näituse kujundaja Peeter Paasmäe. Rändnäitus on avatud Tartu Linnamuuseumis 1. veebruarist kuni 16. veebruarini K–P 11–18. Sissepääs muuseumipiletiga (5/3 €). Alates 18. veebruarist kuni 8. märtsini on rändnäitus Viljandi Gümnaasiumis. Üritus Facebookis.

  Eesti vaibakunstnik Anu Raud kudus Tartu linna tellimisel Tartu rahu 100. aastapäevaks gobeläänvaiba „Tartu rahu“, millesse on kootud rohkelt Tartu rahu, Eesti mõtteloo ja meie riigi kujunemisega seotud detaile. Vaiba esiplaanil on näha ajaloolist hetke tunnistav vaikelu, selle kohal Tartu Ülikool kui Tartu sümbol ja rahu on leitav lumiselt tuulevaikselt Lõuna-Eesti maastikult tuttavate talude ja teelistega. Vaiba mõõtmed on 175x275 cm. Anu Raua ideed aitasid vaipa kududa Merike Lond, Eva Maaten ja Reita Taalmaa. Vaip „Tartu rahu“ jääb Tartu Linnamuuseumi püsiekspositsiooni.

1.02.2020

 • Kell 10 Eesti Pank tutvustab 2-eurost käibemünti „Tartu rahu 100“ ERMi raamatukogus (Muuseumi tee 2).
  Eesti Pank emiteerib Tartu rahu 100. aastapäevale pühendatud 2-eurose mälestusmündi. Mündi ja mündikaardi on kujundanud Ivar Sakk. „Tartu rahu 100“ mälestusmündi ja mündikaardi esitlusele järgneb mündimüük muuseumi fuajees ja see kestab kella 15ni. Pärast seda saab mündikaarte osta Eesti Rahva Muuseumi poest ning A-infoletist kuni kella 18ni ning 2. veebruaril samast kohast muuseumi lahtioleku ajal. Mündikaardi hind 10 eurot ja korraga saab osta kuni viis kaarti.
 • Kell 10.30 Tartu rahu välispoliitika konverents ERMis (Muuseumi tee 2, Tartu). Kutsetega.
  Ajaloo, rahvusvahelise õiguse ja välispoliitika küsimusi käsitlevad Eesti, Läti, Leedu, Soome, Venemaa, Iiri, Saksamaa, Austria ja teiste riikide rahvusvaheliselt tunnustatud teadlased ja eksperdid.
 • Kell 11, 13 ja 15 tunnine jalutuskäik giidiga Tartu rahuga seotud paikades.
  Jalutuskäigu algus on Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23), lõpp Jaan Poska Gümnaasiumi Tartu rahu toas. Vahepeal saab kuulda Tartu rahulepingu sõlmimise ja läbirääkimistega kaasas käinud põnevaid seiku ning anekdootlikke lugusid. Marsruut on valitud arvestades ajalooliselt huvitavaid paiku. Tartu rahu paikade tuur toimub 31. jaanuaril ja 1. veebruaril, mõlemal päeval kell 11, 13 ja 15. Tuur kestab umbes tunni, pärast seda on võimalik külastada näitust "Tartu rahu sünd" Poska gümnaasiumis. Ekskursioonil osalemine linnamuuseumi piletiga (5/3 €). Üritus Facebookis.
 • Kell 18-23 visuaallavastus "Rahu skulptor" Tartu Raekoja platsil.
  „Rahu skulptor“ on visuaallavastus, mis harutatakse lahti Tartu raekojal ja kahel naaberhoonel 1. ja 2. veebruari õhtutundidest südaööni. Rahuotsingud on igikestev teema, mis painanud inimesi läbi sajandite. Kas rahu võib olla looduga kooskõlas elamises või hoopiski see, kui inimestel on piisavalt aega leidmaks üles isiklik hingerahu? Mida kõneleks meile kivid hoonetes sellest ajast, mida nad on siiani üksnes tummalt tunnistanud? Visuaallavastust saab Raekoja platsil näha 1. veebruaril ajavahemikus 18.00–23.00 ja 2. veebruaril ajavahemikus 18.00–24.00. Kivid ja hooned hakkavad videokunstniku abiga kõnelema igal täis- ja pooltunnil. Publiku olemasolul korratakse visuaallavastust Raekoja platsil ka pärast Tartu rahu sünnihetke tähistamise lõppemist 2. veebruari esimestel tundidel. Lavastaja Kati Kivitar, visuaalkunstnik Argo Valdmaa, heliinsener Raido Linkmann.
 • Kell 18 EV100 lõpetamise pidu ERMis. Kutsetega.
  Kell 18.40 on ETV-s otseülekanne Eesti Rahva Muuseumis toimuvalt Eesti Vabariik 100 tänuõhtult, kus Tartu rahu aastapäeva eel meenutatakse kokku kolm aastat kestnud Eesti Vabariigi sünnipäevaga seotud uhkeid sündmusi. Tänuõhtuga tehakse kummardus kogu Eesti rahvale õnnestunud juubelipeo eest.
 • Kell 24 koguneme Tartu Raekoja platsil, kus 2. veebruari esimesel tunnil, kell 0.15-0.45 toimub Tartu rahu sünnihetke tähistamine „Täpselt 100 aastat lepingu allkirjastamisest“.
  Loetakse ette Tartu rahulepingu tekst. Lavastab teater Must Kast.

Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23) on muuseumi lahtiolekuaegadel avatud Tartu rahu näitus. Näitus on avatud 1.-16.02. Piletiga

2.02.2020 – 100 aastat Tartu rahulepingu allakirjutamisest

 • Pärgade asetamine kell 8.30 Pauluse kalmistul Vabadussõja memoriaalile, kell 9 Raadi kalmistul Lõuna-Eesti vabastajate mälestussambale ja kell 9.15 Julius Kuperjanovi hauale.
 • Kell 10 mälestustseremoonia Tartu vabadussamba Kalevipoja juures (Emajõe kaldal Tartus).
 • Kell 11 Tartu rahu oikumeeniline tänujumalateenistus Tartu Jaani kirikus.
 • Kell 12.30 Tartu rahu miiting Tartu rahu platsil.
  Korraldavad Jaan Poska Gümnaasium ja Põllumeeste kogu. Järgnevalt on võimalik külastada Jaan Poska Gümnaasiumi Tartu rahu tuba (Vanemuise 35).
 • Kell 14 Vabadussõja uue koguteose esitlus Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23).
  Autorid Lauri Vahtre ja Peeter Kaasik. Ettekandega esineb kaitseminister.
 • Kell 16 Tartu rahu 100. aastapäeva pidulik kontsertaktus Vanemuise kontserdimajas (Vanemuise 6). Kutsetega.
  Korraldavad Välisministeerium, Kaitsevägi ja Eesti Meestelaulu Selts. Kontsert ETV-s kell 17.
 • Kell 18-24 visuaallavastus "Rahu skulptor" Tartu Raekoja platsil.
  Kivid ja hooned kõnelevad videokunstniku abiga igal täis- ja pooltunnil.

Üritus Facebookis

Kasutame teemaviidet #tarturahu100

Korraldajad

Tartu rahu 100. aastapäeva korraldav kogu:

EV100, Välisministeerium, Kaitseministeerium, Tartu linnavalitsus, Jaan Poska Gümnaasium, Tartu Linnamuuseum, Eesti Rahva Muuseum, Rahvusarhiiv, Kaitsevägi, Kaitseliit, Eesti Sõjamuuseum, Eesti Meestelaulu Selts, Põllumeeste Kogu, Eesti Pank, Eesti Post, Eesti Kirikute Nõukogu, Vanemuise Kontserdimaja.

Fotod ja videod Tartu rahu aastapäeva tähistamisest

Ajaloolised fotod

Fotod Rahvusarhiivist

30.12.2019

Viimati muudetud 22.01.2020