Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Avasta taimeillustratsioonid Hispaania kuninglikelt ekspeditsioonidelt Lõuna-Ameerikasse

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia pressiteade

Avasta taimeillustratsioonid Hispaania kuninglikelt ekspeditsioonidelt Lõuna-Ameerikasse

16. mai 2022 / Tartu Ülikooli botaanikaaias saab eelmisest teisipäevast, 10. maist alates vaadata taimeillustratsioone Hispaania kuninglike botaanikaekspeditsioonidelt Peruu asekuningriiki ja Uus-Granada asekuningriiki 18. ja 19. sajandi vahetusel.

10. mail avati Tartu Ülikooli botaanikaaias näitus "Taimeillustratsioone Hispaania ekspeditsioonidelt", mis on korraldatud koostöös Hispaania suursaatkonnaga. Näitusel on välja pandud detailsed joonistused taimedest, mis avastati teadusekspeditsioonide käigus.

Hispaania alustatud teadusprogrammi raames korraldati 18. sajandi teisel poolel Ameerika looduse uurimiseks seitse uurimisretke Lõuna-Ameerika osadesse, mille eesmärgiks oli kirjeldada, üles joonistada ja koostada herbaarium avastatud taimedest. Hispaania botaanikud ja kunstnikud, kes võtsid reisidest osa, lõid erakordsed käsikirjade kollektsioonid, jooniste ja herbaariumide kogud, mida tänaseni sailitatakse Madridi Kuninglikus Botaanikaaias.

Hispaania teadusekspeditsioonidel osalenud kunstnike loodud illustratsioonide kogud moodustavad ainulaadse botaanilise pärandi, millel on nii teaduslik kui ka kunstiline, ajalooline ja kultuuriline väärtus. 2010. aastal kanti need UNESCO Ladina-Ameerika ja Kariibi mere piirkonna maailma mälu registrisse. Näitusel saab tutvuda illustratsioonidega, mis kuuluvad Peruu asekuningriiki (1777–1816) ja Uus-Granada asekuningriiki (1783–1816) tehtud kuninglike botaanikaekspeditsioonide kogudesse.

Näituse avasid Hispaania suursaadik Eestis Guillermo Corral van Damme ja Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia direktor Urmas Kõljalg. Suursaadiku sõnul on tegu erakordse kollektsiooniga, millest osa töödest on looduslähedasemad ja osa botaaniliselt väga täpsed ja teadusele olulised illustratsioonid. "Nendel joonistustel on kaalukas väärtus, mille abil teadus on saanud edasi areneda. Teadusele olulise panuse andnud imposantse näituse eksponeerimine botaanikaaias on oluline ja langeb laitmatult kokku loodusmuuseumi 220. aastapäeva pidunädala sündmustega," sõnas Kõljalg.

Näitus "Taimeillustratsioone Hispaania ekspeditsioonidelt" jääb avatuks 31. juulini. Näitust saab külastada botaanikaaia piletiga. Näitus "Taimeillustratsioone Hispaania ekspeditsioonidelt" on korraldatud koostöös Hispaania suursaatkonnaga. Näitus on osa Iberofest programmist.

Lisateave:

Tartu Ülikooli botaanikaaed
tel 737 6180
[email protected]
www.botaanikaaed.ut.ee

Viimati muudetud 16.05.2022