Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-21°
-21°

Eesti Rahva Muuseumi teatmematerjali kogumise võistlus keskendub kolmele teemale

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

varietee Foto: ERM

28. mai 2021 / ERM kutsub osalema traditsioonilisel teatmematerjali kogumise võistlusel, mille peateemadeks on „Ööelu ja öine linnaruum nõukogude ajal“, „Looduslikud toidutaimed“, „Keha ja kultuur“, „Koroona-aasta“ ning kirjutada võib ka vabal teemal.

Ööelu ja öine linnaruum nõukogude ajal

Ootame lugusid, kus inimesed jagaksid oma mälestusi öisest vaba aja veetmisest ja töötamisest. Milliste reeglite ja piirangutega pidi arvestama ja kuidas ööelu kogemus nõukogude aja jooksul muutus? Millistel öistel üritustel osalesite või milliseid korraldasite? Kuidas nägi välja öine linnaruum ja kuidas seal liikusite? Millised olid kodused koosviibimised? Kas olete teinud öötööd ja mida sellest mäletate? Tore, kui leiate ka fotosid, filmi- või videomaterjali, dokumente ja esemeid, mis iganes selle teemaga tundub seonduvat.

Keha ja kultuur teema on olnud uurimise all juba mitu aastat. Seekord keskendume keha mõõtmisele. Tänapäeval on rohkesti tehnoloogilisi võimalusi, et oma keha ja kehalist aktiivsust mõõta, ning üsna paljud inimesed kasutavad neid iga päev. Näiteks jälgitakse kaalu, pulssi ja vererõhku, aktiivsusmonitoriga või telefonirakendusega loendatakse päevas tehtud samme, mõõdetakse läbitud vahemaad, kulutatud kaloreid või unekvaliteeti. Ühtlasi jälgitakse aktiivsusmonitoride ja spordikelladega oma treeninguid ja sportlikke saavutusi. Kuidas on keha ja tervisenäitajate mõõtmisviisid teie elu jooksul muutunud.

Kuidas mõjutab koroonaepideemia sinu elu? Milliseid uusi kogemusi me aasta jooksul saime? Oodatud on nii koroonapäevikud kui lühemad kirjeldused teemadel: kodukontor, koolielu, trenn, perekondlikud tähtpäevad, seltsielu, reisimine, karantiin, vaktsineerimine jne. Kirjeldustele võite lisada ka fotosid.

Põhiteemade kõrval on oodatud ka vabateemalised kaastööd oma elust – näiteks lood ja kirjeldused kodukohast, hobidest, tööst, vabast ajast vms; samuti eluloolised ja etnograafilised materjalid. Kirjutada võib ka mõne varasema aasta „sahtlisse jäänud“ põhiteemal.

Kõikide teemade kohta on ka abistavad küsimuskavad, leiate need muuseumi kodulehelt www.erm.ee/osale või vihikust „Muuseum ootab sinu lugu 2021“. Soovi korral saab küsimuslehti küsida muuseumist. Oma mälestused palume vormistada A4-formaadis paberile. Neilt, kellel on arvuti kasutamise võimalus, eelistaksime kaastöid saada digitaalsel kujul kas e-kirjaga, CD/DVD-le salvestatuna või veebilehele Rahvalood.ee üleslaetult. Mälestuste illustreerimiseks on oodatud nii fotod kui filmid või ka teemakohased dokumendid.

Võistlustööde esitamise tähtaeg on 1. august 2021. Töid hinnatakse igas kategoorias eraldi, võistluse auhinnafond on 1350 eurot, peaauhind 200 eurot.

Võistlusest teeme kokkuvõtteid 29. septembril ERMi kirjasaatjate päeval, mil tähistame ühtlasi Eesti Rahva Muuseumi kirjasaatjate võrgu 90. aastapäeva. Aastakümnete jooksul oleme kirjasaatjate abiga täiendanud muuseumi arhiivi 55706 kaastööga, mis on abiks näituste valmimisel ja teadustööde kirjutamisel ning annavad kõigile huvilistele võimaluse tutvuda kodukoha kultuuripärandi ja lähedaste mälestustega.

Küsimused ja info: Tiina Tael, tel 736 3062 tiina.tael@erm.ee

Fotol ööelu 1970ndatel, autor Viktor Salmre.

 

Viimati muudetud 28.05.2021