Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
28°

Enriko Talvistu juhitud ringkäik Lutsu tänavas

Tartu Linnamuuseumi pressiteade

23. oktoober / Tartu linnakodaniku muuseumis (Jaani 16) jätkub Tartu vanalinna vanemat säilinud piirkonda tutvustav loengute sari „Johannisviertel in Dorpat. Pilte Tartu Jaani kvartalist”.

Sel neljapäeval, 26. oktoobril kell 17 toimub kunstiajaloolase Enriko Talvistu juhitud ringkäik Lutsu tänavas.

Lutsu tänava hoonestus sai sarnaselt Jaani tänavaga vähem kannatada linna vapustanud 1775. aasta tulekahjus, mis hävitas suurema osa Tartu kesklinnast - põhjus, miks pole suurem osa Tartu vanast puitarhitektuurist säilinud.

Heidame pilgu Lutsu tänaval asuvatele linna vanimatele puumajadele, eeskätt hoonele Lutsu 2 (ehitatud 1755. aastal, täna mänguasjamuuseumi teatrimaja) ja 1770. aastate alguses ehitatud hoonele Lutsu 8, kus paikneb Tartu Mänguasjamuuseumi näitusemaja. Need on hämmastavad vanad majad põnevate ustega. Lutsu 2 püüab pilku linna vanima (barokk)uksega, Lutsu 8 oma hilisklassitsistliku välisuksega, tähelepanu väärivad on ka mõlema hoone säilinud siseuksed.

Enriko Talvistu ütleb: „Jaani kiriku tagune kvartal kui suures osas säilinu 1775 aasta hiidtulekahju eelsest ajast annab pildi enam kui 250 aasta tagusest Tartust. Vaatame seekord selle ja naaberkvartali loodepoolset osa. Siia jääb ka naaberkvartalis olnud keskaegne naistsistertslaste Katariina klooster ja Jakobi kirik, elik mis sellest näha on. Seejärel Lutsu tänava alguse hoonestu, mis on praegu mänguasjamuuseumiks. Aga me ei lähe vaatama mänguasju, mis loomulikult väärivad tunduvalt terasemat tähelepanu, vaid hooneid, milles nad asuvad ning mis nad kunagi olid. Kannatate tunnikese, saate ehk mõnda kodulinna ajaloost kõrva taha panna.”

Ürituse algus 26. oktoobril kell 17 linnakodaniku muuseumis (Jaani 16).
Osalemine tasuta.

Teate edastas:
Laura Maide
Turundus- ja kommunikatsioonispetsialist
Tartu Linnamuuseum
+372 55 688 748

Viimati muudetud 23.10.2017