Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-2°
-2°

ERMis avaneb Miljard Kilgi maalimaailm

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Fotol Miljard Kilgi töö "Werneris". Foto: Fotol Miljard Kilgi töö "Werneris".

24. november 2021 / Reedel, 26. novembril avatakse Eesti Rahva Muuseumi galeriis Miljad Kilgi maalide näitus. Tegemist on ülevaatenäitusega, kus on esindatud kunstniku kõik loominguperioodid, esitatud 50 maalist enamus pärineb erakogudest.

Miljard Kilk sai kunstihariduse Tartu Kunstikoolis naha kunstilise kujundajana. Juba enne kunstikooli lõpetamist (1976) käis ta aga Tartu Ülikooli kunstikabinetis, mida juhtis Andrus Kasemaa ja kus tekkis samal perioodil Tartu hüperrealism. Tänaseks on Miljard Kilgist ja Ilmar Kruusamäest saanud selle tuntumad klassikud. Hüperrealistlikke pilte maaliti mustvalge foto või värvilise slaidi järgi. Kilgi maalid olid lõbusad, irriteerivad ja täis varjatud tähendusi. Põhiliselt on kunstnik kujutanud tolle aja igapäevaelu, oma lähedaste ja sõprade toimetamisi. Ta on teinud seda realistlikult, suureformaadiliselt ning värvikirevalt vastukaaluks tavaelu hallusele. 

Pärast Tallinna kolimist sai Miljard Kilgist Priit Pärna multifilmide värvikunstnik ja ta kuulus Tallinnfilmi sürrealistide nime all tegutsenud peamiselt filmikunstnike rühmitusse. Oma loomingus on ta liikunud slaidimaalist peaaegu abstraktse kujutluslaadini ning täna maalib ta barokselt detailirohkeid fantaasiapilte.

Näituse kuraator, ERMi produtsent Reet Mark toob esile asjaolu, et Miljard Kilk pole oma töödega Tartus sage külaline. "Viimati sai Tartus kunstniku töid näha pea veerand sajandit tagasi, 1996. aastal. Seega on tartlastel ülimalt põnev näha klassiku kujunemisteekonda suurel ülevaatenäitusel," sõnas Mark. 

Näitusega haakub B-fuajees samal ajal üleval olev Tartu Kunstikooli juubelinäitus, kus eksponeeritakse 1960-80 aastatel kunstikoolis õppinud ja õpetanud tippkunstnike töid.

Näituse on kujundanud Emma Eensalu. 

Näitus "Miljard Kilk" on avatud ERMis kuni 2022. aasta maikuuni. Muuseum on avatud kolmapäevast pühapäevani kell 10–18.

Lisainfo:

Reet Mark
Näituste produtsent
Telefon 736 3084

Viimati muudetud 24.11.2021