Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Gustavo Sagorsky (AR/IL) fotonäitus "Sonia" Nooruse galeriis

Kõrgema Kunstikooli Pallas galerii Nooruse pressiteade

23. september / Teisipäeval, 24. septembril kell 17.30 avatakse Kõrgema Kunstikooli Pallas galeriis Noorus Gustavo Sagorsky (AR/IL) fotonäitus „Sonia“.

Väljapaneku vahendas Tartusse Pallase fotoosakonna vilistlane Diana Tamane.

Väljavõte näitusetekstist:
"Lõppude lõpuks oli tegemist ideaalse päevaga ning mul oli hea meel näha seda keerulist linna täis vastuolulist ajalugu Gustavo uudishimuliku pilguga – nagu ta ütleb ka oma tööd tutvustades: „Mul on tohutu uudishimu kõige vastu, mida ma näen“ – ja eelkõige suure empaatiaga, mida jääb meil sageli vajaka, kui enda ja „teise“ vahele piiri tõmbame. Lõppude lõpuks kõneleb „Sonia“ ka sellest, kuidas vaadata, kuidas vaadata haavatavaks jäädes, nagu ütleb ka Marguerite Duras: „Kedagi vaadata tähendab tunda uudishimu, olla huvitatud, muuta ennast madalamaks.“

Vahel mõtlen ma fotograafiast kui armatsemisest, milles on alati kaks osapoolt – pildistatav ja pildistaja saavad pilgu läbi üheks. Mulle tundub, et me pildistame neid, keda armastame, aga ka vastupidi: kedagi fotografeerides hakkame teda armastama või vähemalt veidigi paremini mõistma. Soovisin jagada seda kunstiprojekti, mis kõneleb ajast ja armastusest, fotograafiast ning üksteise vaatamisest haavatavusega ja empaatiaga.
Joseph Zinker on kenasti öelnud: „Vaata inimest nagu päikeseloojangut või mäge. Võta nähtu vastu naudinguga. Võta inimene omaks tema endana. Päikeseloojanguga sa nõnda ju teeksid. Sa tõenäoliselt ei ütleks, et päikeseloojang peaks olema lillakam või mäed keskelt kõrgemad. Sa lihtsalt vaataksid huvitatud pilguga. Nii on see ka teise inimesega. /…/ Loomeprotsess algab sellest, et tunnistatakse olemasolevat: kõige meid ümbritseva sisu, selgust ja mõju.“
Mõned päevad hiljem, kui jõudsin Jeruusalemmast tagasi Tel Avivi, sain ma meiliga Nooruse galerii näituse taotlusvormi. Ja ma teadsin kohe, et ei hakka näitama omaenda teoseid."

Tartu, september 2019
Diana Tamane

Lisainfo: tamane.diana@gmail.com

1975. aastal Argentiinas sündinud Gustavo Sagorsky elab ja töötab Jeruusalemmas. On seal omandanud bakalaureuse ja magistrikraadi Bezaleli Kunsti ja Disaini Akadeemias. 2008. aastast õpetab sama kooli fotograafia osakonnas.
Sagorsky teoseid on eksponeeritud mitmetes maades, kaasaarvatud isikunäitustel USA-s, Argentiinas, Israelis, Lätis, Valgevenes ja Usbekistanis. Ta on kureerinud mitmeid näitusi erinevates paikades nagu H2 Zentrum Augsburgis, Saksamaal; Tel Avivi Fotofestival.

Viimati muudetud 23.09.2019