Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
12°

KIK toetas Tartu linnaliinibusside üleviimist biometaanile ehk rohegaasile

Keskkonnainvesteeringute Keskuse pressiteade

uued bussid Foto: Joonas Sisask

5. detsember / Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) otsustas toetada Tartu linnaliinide ja Pärnu linnalähiliinide rohegaasibusside kasutuselevõttu ca 2,6 miljoni euroga.

Tartu linnas hakkab alates 2020. aasta algusest 64 bussi sõitma biometaaniga. Pärnu linnalähiliinide 11 bussi kasutavad rohegaasi juba selle aasta novembrist.   

„Astusime sammu lähemale, et saavutada taastuvenergia eesmärk transpordisektoris - taastuvate kütuste osakaal transpordis peab 2020. aasta lõpuks olema 10%,“ selgitab toetuse tagamaid KIKi juhataja Andrus Treier. „Tartu ja Pärnu projektidega väheneb CO2 emissioon umbes 11 tuhat tonni CO2 ekvivalendi võrra aastas. See vastab umbes 3100 keskmise läbisõiduga sõiduauto aastasele CO2 heitele.“

Tartu abilinnapea Raimond Tamm sõnab, et alates selle aasta juulikuust on Tartu ühistranspordis kasutusel üksnes gaasibussid ning nüüd kütusena rohegaasi kasutusele võtmine võimaldab muuta meie ühistranspordi äärmiselt keskkonnasõbralikuks. „Tartu suur eesmärk on transpordist tuleneva keskkonnamõju vähendamine ning biometaani kasutuselevõtt võimaldab meil astuda selles suunas pika sammu edasi."

KIK toetab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondist Tartu linna projekti 2,23 miljoni euroga ning Pärnu oma 400 tuhande euroga. Projektide kogumaksumused on vastavalt 7,66 ja 1,33 miljonit eurot. Lisaks sõidavad juba 2018. aasta kevadest Pärnu linnas 18 rohegaasibussi. KIKi toetus Ühtekuuluvusfondi vahenditest oli toona 620 tuhat eurot ning projekti kogumaksumus 2 miljonit eurot.

Taotlusvoor biometaani ühistranspordis kasutuselevõtu toetamiseks on jätkuvalt avatud ning kõigil kohalikel ühistranspordikeskustel on võimalik saada toetust biokütuse hinnavahe kompenseerimiseks. Toetuse töötas välja Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium.

Taustainfo
Rohegaasi ehk biometaani toodetakse biogaasist. Biogaas on käärimisprotsesside tulemusena eralduv gaas, mis on meie elukeskkonna tavapärane osa, koosnedes peamiselt metaanist ja süsihappegaasist. Biometaan on keskkonnasõbralikum ja pikas perspektiivis stabiilsema hinnaga kui importkütused ning selle kasutamine aitab parandada Eesti energiajulgeolekut. Biometaani kasutuse toetusprogramm on üks osa biometaani tegevuskavast, mis lisaks biometaani tarbimise edendamisele hõlmab ka tanklavõrgu laiendamist ning toetusi biometaani tootmiseks. KIKi toetuste kohta saab infot KIKi kodulehelt.

Lisainfo:
Kati Raudsaar
kommunikatsioonispetsialist
Narva mnt 7A
Tel: 6 27 4184
GSM: 525 8569
www.kik.ee
www.kik.ee/facebook

Viimati muudetud 05.12.2019