Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
12°
12°

Kunstnikud joonistasid Borgese kujuteldavaid olendeid

Tartu Oskar Lutsu nimelise Linnaraamatukogu pressiteade

1. märts 2021 / Tartu Linnaraamatukogu II ja III korruse fuajee seintele on üles seatud näitus „Borgese kujuteldavad olendid“.

22. märtsini saab raamatut laenutama tulnud külastaja heita pilgu peale ka  Eve Mahhovi, Tuuli Otsuse ja Eve Valperi illustratsioonidele, mis valminud Jorge Luis Borgese tekstikogumikule  „Kujuteldavate olendite raamat“ (2019).

Jorge Luis Borgese tekstikogumiku tõlkija Ehte Puhang huvitus Borgese teksti „tõlkimisest“ pildikeelde ja tegi mitmele illustraatorile ettepaneku selle kogumiku tekstide juurde pilte joonistada. Näituseprojektis osalejad tegid  tööd vabatahtlikult ja tasuta. Illustreerijad võisid ise valida tehnika ja formaadi, nad võisid illustreerida kas kõik lood või ainult mõne. Kogumikus sisalduvad lood ongi üsna eriilmelised: mõned kirjeldavad olendeid, teised jutustavad mingit lugu, lahkavad mõnd filosoofilist probleemi või teevad lihtsalt nalja. Kõigi nende lugude varustamine illustratsiooniga on kahtlemata väljakutse.
Projekti raames valmis virtuaalnäitus, mis asub veebis aadressil https://borgeskunst.weebly.com/.

Veebis on eksponeeritud eranditult kõik ettevõtmise käigus tehtud illustratsioonid. Veebipilt ei asenda alati illustratsiooni vahetut vaatamist, seepärast valiti välja  ligi kolmkümmend illustratsiooni, et näidata pilte nii, nagu nad kolme eriilmelise kunstniku käe alt tulid.  Eve Valper on lähtunud keskaegse bestiaariumi traditsioonist, Eve Mahhov on loonud jõulisi intuitiivseid mustreid ja Tuuli Otsusel on õnnestunud väga hästi tabada Borgese huumorit.

Võimalikke lähenemisnurki Borgese tekstidele on kindlasti veel. Kui näitus tekitab külastajais ja raamatu lugejais  tahtmist ka ise neid Borgese tekste illustreerida, siis virtuaalnäituse lehel on olemas võimalus oma töid kausta üles laadida. Näituse tegijail oleks väga hea meel, kui sinna koguneks palju eriilmelisi visuaalseid tõlgendusi Borgese tekstidest.

Täiendav info: näituse kuraatorilt  Eve Valperilt eve.valper@gmail.com, või raamatukogust  tel 736 1374.

Viimati muudetud 01.03.2021