Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Laupäeval toimub Tartus Toomemäel uus linnaruumifestival "Toome müks"

Tartu Ülikooli muuseumi pressiteade

Laupäeval toimub Tartus Toomemäel uus linnaruumifestival "Toome müks"

1. juuni 2022 / 4. juunil toimub Tartus Toomemäel linnaruumifestival "Toome müks", kus arutatakse Toomemäe tuleviku üle, toimuvad töötoad lastele, Jaak Juske ja Marko Mägi ekskursioonid, audiorännak ning ansambli Lexsoul Dancemachine kontsert.

Kella 13–17 leiavad noored teadushuvilised põnevat tegevust teaduslinna viies töötoas. Loodusesõpradele pakub Tartu Ülikooli loodusmuuseum töötuba "Kas leiad Toomemäel oravad?".

Kell 14 hakatakse arutelujuht Mariann Raisma eestvedamisel vahetama mõtteid Toomemäe tuleviku teemal: milline võiks olla Toomemäe igapäevaelu, missugused üritused siin võiksid toimuda ja kuidas kaitsta selle juures haruldast linnaparki? 

Aruteluringis osalevad õpetaja ja poliitik Jaak Juske, maastikuarhitekt ja ajakirjanik Merle Karro-Kalberg, Tartu Ülikooli muuseumi haridusvaldkonna spetsialist Alex Savolainen, aasta mänedžer 2021 Henrik Ehte, näitleja ja lavastaja Tiit Palu, Tartu 2024 produktsiooni koordinaator Heigo Teder, ornitoloog Marko Mägi, Keskkonnaameti juhtivspetsialist Märt Holtsmann ja Rohelise Kooli programmi koordinaator Eeva Kirsipuu-Vadi. 

Kell 16.30 algab teine aruteluring, kus võetakse jutuks tudengiliikumiste mõju linna kultuuri kujundamisele. Sihtasutuse Domus Dorpatensis ja Läti Üliõpilaskondade Liidu korraldataval hübriidarutelul saab osaleda korraga nii Tartust kui ka Riiast ning see on eelüritus suurele, vähemalt 15 riiki hõlmavale arvamusfestivalile, mis toimub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 raames. 

Toomemäega saab tutvuda ka kahel ekskursioonil. Kell 16.15 algab ajaloolase Jaak Juske juhtimisel tähetorni eest ajarännak Toomemäe minevikku. Kaks tundi hiljem, kell 18.15, viib ornitoloog Marko Mägi avastama Toomemäe loodust ning siinseid sulelisi ja karvaseid.  

Rikkaliku taimetoiduvalikuga rõõmustavad kella 14–23 "Toome müksu" külalisi restoranid Kolm Tilli, Väike Kuuba, Köömen, Külm, Tüümian ja Andersoni pruulikoda. Toome kohvik töötab kella 10–20 vaimse tervise kohvikuna, kus saab Peaasi.ee vabatahtlikega kõneleda vaimse tervise esmaabist. 

Päeva lõpetab koostöös Estonian Funk Embassyga korraldatav Lexsoul Dancemachine’i kontsert toomkiriku varemetes. Bänd esitab nii vanu hitte kui ka hulga muusikat juulis ilmuvalt plaadilt "Lex on the Beach".

"Toome müks" annab avalöögi Tartu Ülikooli muuseumi projektile "Toomemäe taasavamine", mille eesmärk on Toomemäele kui Tartu linna südamele uus elu sisse puhuda. Valmib toomkiriku valguslahendus ja -etendus. Kunstnike, kogukonna ja teadlaste koostöös sünnivad parki kunstiteosed, mis kannavad pealkirja "Elupäästjad".

"Toomemäe taasavamine" kuulub Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. 

Lisateave: Karoliina Kalda, projektijuht, [email protected] 

Viimati muudetud 01.06.2022