Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Linnakirjanik kutsub mõttelisele jalutuskäigule läbi Tartu ajaloo

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Emajõgi Foto: Kalle Paalits

24. märts / 29. märtsil kl 18 toimub Sisevete Saatkonnas kohtumisõhtu „Tuhast tõusnud Tartu".

Linnakirjanik Kristiina Ehin mälestab koos ajaloolaste Ain Mäesalu ja Enriko Talvistuga Tartu 1944. a suurpommitamise hävingut ning kustub mõttelisele jalutuskäigule läbi linna ajaloo.

Tartut on mitu korda maha põletatud ja kõvasti pommitatud, viimases suurpommitamises 1944. a märtsi lõpul kaotas Tartu 80 hoonet ja sada inimelu. Kuid ikka on linn otsekui tuhast tõusnud, häving on viinud uuestisünnile. Mis linnas me õigupoolest elame? Kuidas tajuda läbi ajalooudu ja plahvatusrusude endisaegset Tartut ja tartlasi? Kuidas eristada tänapäevases Tartus erinevaid ajakihte? Kuidas oma linnaruumi ikka ja jälle uut moodi mõtestada?

Kohtumisõhtul viivad arheoloog Ain Mäesalu ja kunstiajaloolane Enriko Talvistu kuulajad mõttelisele jalutuskäigule läbi Tartu ajaloo. Rohkete pildinäidetega ettekanded aitavad kohaletulnutel tajuda ka hetkel silmale nähtamatut linna. Tartus ringi uidates võib eristada jälgi kadunud aegadest ja siin ongi justkui mitu erinevat linna – maa sees peituvad muinasaegne Tarbatu ja keskaegne Dorpat, aga ka uusaegsed Derpt ja Jurjev on omanud erinevaid palgeid. Praeguste moodsate ärihoonete ja parkide asemel aga kihas kord elu oma eestiaegses suuruses.

Kõikides Tartu hävingutes hukkunuid mälestatakse koosviibimise lõpus jõele saadetud küünaldega.

Sündmust korraldab ja modereerib kirjanik Kristiina Ehin.

Viimati muudetud 30.03.2017