Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Linnakodaniku muuseumis avatakse näitus "Samovar"

Tartu Linnamuuseumi pressiteade

vaade näitusesaali Foto: Gabriela Liivamägi

15. oktoober / Alates kolmapäevast, 16. oktoobrist on 19. sajandi Tartu linnakodaniku muuseumis avatud näitus “Samovar”.

Näitusel on ligi 30 erineva kujundusega Tartu Linnamuuseumi kogudes olevat samovari. Põhiosa neist kuuluvad Endel Taniloo kogusse, mille Tartu Linnamuuseum omandas 1981. aastal. Enamik näitusele valitud samovaridest on valmistatud erinevates Tuula vabrikutes, vanimad neist pärinevad 19. sajandi I poolest. Uudistada saab ka paari 19. sajandist pärit kohvimasinat.

Näituse “Samovar” avaüritus toimub teisipäeval, 15. oktoobril kell 17 ning paotab ukse samovaride rikkasse vormimaailma. Orest Kormašov räägib nii samovaride kujunemisest ja arengust kui ka tööpõhimõtetest. “Samovar on mind loomuliku osana elust saatnud nii kaua kui end mäletan,” ütles Tallinna Ülikooli õppejõud, maalikunstnik ja ikooniloolane Kormašov. “Ilma samovarita oleks elu märgatavalt üksluisem.”

Samovar oli 19. sajandi jõukamates Tartu kodudes levinud tarbeese. Ka muuseumi püsiekspositsioonist, 19. sajandi baltisaksa keskklassi kodust ei puudu samovar. Tartu linnakodaniku muuseumi hubastes, elektrivalgustuseta ruumides välja toodud samovarid loovad sooja sügismeeleolu.

Näitus jääb avatuks 1. detsembrini K–P 10–15.

Viimati muudetud 15.10.2019