Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Linnakodaniku muuseumis on avatud näitus ahjukahlitest

Tartu Linnamuuseumi pressiteade

19. veebruar 2021 / 19. sajandi linnakodaniku muuseumis on avatud näitus „Soojust õhkav kunstiteos”, mis heidab pilgu ahjukahlite ajalukku.

Näitusel saab uudistada ligi pooltsada erineva kujundusega ahjukahlit Tartu Linnaajaloo Muuseumide eseme- ja arheoloogiakogust. Põhiosa näitusele valitud kahleid on leitud arheoloogistel kaevamistel, vanimad neist on 16. sajandist. Lisaks saab näha fotosid Tartus säilinud vanematest kahhelahjudest.

Kahlite ajaloost

Esimesed reljeefselt kaunistatud kahhelahjud hakkasid eesti linnades ja mõisates levima saksa kultuuriruumist 15. sajandi lõpul, asendades järk-järgult varasemad linnade eluhoonetes ja ühiskondlikes ruumides levinud kerishüpokaustahjud. Uus kütmissüsteem oli praktiline ja mugav, tuues kaasa võimaluse kütta suitsuvabalt. Praktilisest esemest sai ka pilkupüüdev sisustuselement ja hubase kodu sümbol.
Ahjuehituse õitsenguaeg algas Tartus 18. sajandi lõpus ja kestis kogu 19. sajandi. Kiiresti kasvavas linnas valitses ehitusbuum ja soliidne kahhelahi näitas varaka perekonna head maitset. Sellest ajast on säilinud ka vanemad Tartu kahhelahjud.
Ahjukahlite kujunduse määrasid ühiskonnas valitsev moestiil ja tõekspidamised. Näitusele välja pandud kahlitel kohtab nii ristiusu sümboolikat kui ka valitsejate portreesid, samuti akantuselehti ja inglipäid, roose ja rosette, sisaliku sabasid, kotkaid ja küllusesarvi. Näha saab ka sinivalgeid koobaltmaalingutega Hollandi ja Delfti kahleid ning Tartus tegutsenud kahlivabrikute (Sturm, Lunin, Mauritz) toodangut.

Muuseum jätkab Tartu kahhelahjude kaardistamist
Näituse tarbeks pildistas fotograaf Gabriela Urm paari tosinat 18. sajandi lõpust kuni 20. sajandi alguseni valmistatud Tartu kahhelahju. Muuseum jätkab Tartus säilinud ajalooliste kahhelahjude kaardistamist.

Näituse meeskond
Kristi Musteikis, Aime Kärner, Arvi Haak, Joonas Õunapuu

Lisainfo: 19. sajandi linnakodaniku muuseum, [email protected], 736 1545, Jaani 16, Tartu.

Viimati muudetud 19.02.2021