Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Loodusmuuseum 220: dokumentaalfilmi "Fred Jüssi. Olemise ilu" režissöör Jaan Tootsen tuleb rääkima loodusest ja looduse filmimisest

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia pressiteade

6. mai 2022 / Tartu Ülikooli loodusmuuseum ning loodus- ja täppisteaduste valdkond tähistavad tänavu 220. aastapäeva. Filmi „Fred Jüssi. Olemise ilu“ režissöör Jaan Tootsen ja loodushäälte salvestaja Veljo Runnel avavad looduse ja filmi omavahelisi seoseid.

Looduse kujutamine filmis ja edasiandmine helides on Eestis pikkade traditsioonidega. Rein Marani filme teavad ilmselt paljud loodusesõbrad ning Fred Jüssi raadiosaated loodushäälte salvestustega on ärgitanud samuti paljudes loodushuvi. Tänapäevased vahendid on loonud uued võimalused looduse edasiandmiseks filmilinal, aga selle alused – looduse võlu ja müsteerium – on jäänud samaks.  
 
Jaan Tootsen on 2020. aastal linastunud filmi "Fred Jüssi. Olemise ilu" autor ja režissöör. Selles filmis avab ta tuntud loodusemehe vaikset kahekõne loodusega ja looduse ilu. "Selle filmi tegemise käigus õppisin, kuidas näha looduses detaile ja mustreid," on Tootsen kirjeldanud. 
 
Koos Veljo Runneliga, kes on panustanud nimetatud filmi ka oma looduskaadritega ja aidanud salvestada loodushääli Joosep Matjuse filmile "Tuulte tahutud maa", arutletakse vestlusõhtul, kuidas looduse võlu ja vastuolusid filmilinal ja helikandjail vaatajani tuua, millised väljakutsed on sellega seotud ja kuidas see protsess autoreid mõjutab. 
 
Filmiõhtu jätkub helilooja ja kitarrist Robert Jürjendali ja tšellist Anti Jürjendali kontserdiga "Omad rajad". Duo esitab Robert Jürjendali loomingut, mida iseloomustab minimalistlik-romantiline helikeel, kuhu on segatud kaasaegsest kõla ja live-elektroonikat. Nende koostöö sai alguse Robert Jürjendali esimesel sooloalbumil "Source of Joy" (2013). 
 
Sündmus koos Jaan Tootseni, Veljo Runneli, Robert Jürjendali ja Anti Jürjendaliga toimub 13. mail kell 19 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ruumis 301. Sündmus kuulub loodusmuuseumi ja loodusteaduste pidunädala programmi. Sissepääs tasuta. 
 
Tartu Ülikooli loodusmuuseum tähistab oma juubelit koos loodus- ja täppisteaduste valdkonnaga 9.–14. maini. Nädala jooksul saab osa võtta loodusega seotud piduüritustest. Tutvu pidunädala kogu kavaga muuseumi kodulehel. 
 
Lisateave: 
Tartu Ülikooli loodusmuuseum 
tel 737 6076 
[email protected] 
www.natmuseum.ut.ee  

Viimati muudetud 06.05.2022