Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-2°

Loodusõhtu “Eestimaa suured paugud ja suured augud” 8. mail

Tartu Ülikooli loodusmuuseumi pressiteade

Neugrundi meteoriidkratrilt pärit breksiarahnud Rooslepa rannas. Foto: Kalle Suuroja

3. mai / 8. mai TÜ loodusmuuseumi järgmise loodusõhtu külalisteks on geoloogid Kalle ja Sten Suuroja.

Geoloogid räägivad meteoriidiplahvatustest ja nende läbi sündinud kraatritest.

"Ülemaailmsesse meteoriidikraatrite andmebaasi on 2019. aasta seisuga kantud 190 kindlakstehtud meteoriidikraatrit ja neist 42 läbimõõt on enam kui 20 kilomeetrit. Kui võtta aluseks meteoriidikraatrite arv Kuul, kus on kokku loetud 10 000 enam kui 20 kilomeetrise läbimõõduga kraatrit, siis selle loogika järgi peaks Maal olema enam kui 40 000 sellist kraatrit. Nüüd võiks muidugi küsida, et kui Maal neid nii palju peaks olema, kus nad siis nüüd on?" sõnas geoloog Kalle Suuroja loodusõhtu kirjeldamiseks.

Nii sellest kui ka teistest meteoriidiplahvatustest ja nende läbi sündinud kraatritest tehaksegi maikuu loodusõhtul juttu. Eelkõige on aga vaatluse all Eesti meteoriidikraatrite tõelised „lipulaevad“ – u 7 kilomeetrise läbimõõduga u 535 miljoni aasta vanune Neugrundi meteoriidikraater ja u 4 kilomeetrise läbimõõduga u 455 miljoni aasta vanune Kärdla meteoriidikraater. Kuulda saab ka nende meteoriidikraatrite avastamise ja uurimise lugudest ning Osmussaare võimalikest seostest germaanlaste jumala Odiniga.

Loodusõhtu Kalle ja Sten Suurojaga toimub 8. mail kell 18.00 Tartu Ülikooli loodusmuuseumis (Vanemuise 46).

Pilet 3 eurot.

Loodusõhtut toetab SA Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Üritus kuulub Maapõuenädal "Maavara- varandus maa all" programmi. Maapõuenädal toimub 9. – 17. mail üle Eesti. Rohkem infot ja maapõuenädala programm:  https://sisu.ut.ee/marek.

 

Lisainfo: 

TÜ loodusmuuseum
tel 737 6076
loodusmuuseum@ut.ee

Viimati muudetud 03.05.2019