Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
17°

Mänguasjamuuseum avab näituse täiesti tavalisest lapsepõlvest

Tartu Mänguasjamuuseumi pressiteade

Silva_Paluvitsa_manguasjad Foto: Tartu Mänguasjamuuseum

24. aprill / Tartu Mänguasjamuuseumis avatakse 24. aprillil näitus „Täiesti tavaline lapsepõlv“.

Näitus tutvustab 1950.-60. aastate Eesti laste tollast maailma Silva Paluvitsale kuulunud esemete kaudu.

Näitusel on välja pandud Silva mänguasjad ja koolitarbed, näha saab ka kodus õmmeldud lihtsaid kleidikesi ja omaaegseid koolivorme. Eriti hoolikas vaataja võib lähemalt uurides avastada, milliste lihtsate nippide abil toonaseid riideid defitsiiditingimustes suuremaks õmmeldi.

Tartu Mänguasjamuuseumi direktori Triin Vaaro sõnutsi on selle näituse vaatamine nagu ajas reisimine. „Sel ajal suureks kasvanud inimeste jaoks on väljapandus palju nostalgiat ja äratundmisrõõmu. Praeguse aja laste jaoks on see aga ajahüpe nende vanaemade ja vanaisade lapsepõlve,“ selgitab Vaaro. „Võib öelda, et see on ideaalne näitus, mille pärast vanavanemad võiksid lapselastega koos muuseumisse tulla.“

Esemed kuuluvad Kolga muuseumi kogusse ja Silva Paluvitsa erakogusse. Asjad on säilinud tänu sellele, et Silva ema hoidis alles oma tütre lapsepõlve mänguasjad, riided, salmikud ja koolivihikud. Kuigi riigivõimu loosungite järgi pidanuks tollase Nõukogudemaa lapsed olema maailma kõige õnnelikumad, iseloomustab Silva ise oma lapsepõlve kui täiesti tavalist – see polnud ei liiga rõõmus ega liiga kurb. Sellise täiesti tavalisena ongi tema lapsepõlvekillud ka muuseumisse jõudnud.

Näitus kuulub mänguasjamuuseumi juubeliaasta ürituste programmi "Vinge veerandsada - Tartu Mänguasjamuuseum 25!" ning jääb avatuks kuni 11. augustini.

Tartu Mänguasjamuuseum ja Teatri Kodu asuvad Tartu vanalinnas Lutsu tänaval ja on aastaringselt avatud kolmapäevast pühapäevani kell 11-18.

Lisainfot näituste, teatrietenduste ja õpitubade kohta saab aadressilt www.mm.ee või telefonil 7461 777.

Viimati muudetud 24.04.2019