Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Mootorispordi näitus tõi ERMi Eesti oma vormelid ja iseauto

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

Mootorispordi näitus Foto: Anu Ansu

25. august / MOMU Mootorispordi Muuseumi näitus "Eesti mootorisport 1921-2021“ juhatab sisse septembrikuise Rally Estonia ja siinse võidusõiduspordi sajanda sünnipäeva. Näitus avatakse Eesti Rahva Muuseumi silla-alal täna (25.08), kõik huvilised on oodatud tasuta kuraatorituurile kell 15.

Näitusel on mitukümmend Eesti mootorispordi olulist eksponaati, mis kõik on ERMi toodud Turbas asuvast MOMUst. Masinaid saab lähedalt uudistada, oma käega katsuda ja mõnessegi neist ka sisse istuda.

Eestis on läbi aegade tegutsenud kaheksa ettevõtet, kus toodeti võidusõidumasinaid. Iseauto, kolm Estonia võidusõiduautot, ESTTECi vormelautod, kaks GAZ-51 veokit, kaks B-rühma ralliautot, hulk mootorrattaid on vaid osa näitusenimekirjast. Näha saab mitme legendaarse Eesti sportlase sõidukeid, sh Luule Tulli võistlusratast. Täismõõdus autode, tsiklite jm kõrval on vaatamiseks väljas sadakond kollektsionäär Rauno Paltseri Eesti rallisõitjatega seotud mudelit.

“Ainulaadne võimalus oli ERMi poolt näitusele lisada J. Pääsukese fotoalbum 1914. aasta rallisõidust Raadilt Riiga. Vanad aga võimsad masinad Opel, Benz, Panhard-Levassor, Mercedes Knight kihutasid toona Raadi teedel täpselt samas kohas, kus Ott Tänak järgmisel nädalal,” lisas ERMi näituste juht Kristjan Raba.

Näitus on ERMis avatud 25.08 kuni 13.09, v.a 01.09-08.09 kui ERM on ralli võistluskeskus ja suletud.

Esimene auto-motospordi võistlus, autoralli Tallinn-Rapla-Tallinn, toimus 28. augustil 1921. Sellest ajast loetaksegi kodumaise mootorispordi ajalugu. Tegelikult on juured veelgi sügavamal - juba Vene Tsaaririigis peeti eestimaalaste osalusel võistlusi ja korraldati mõõduvõtmisi ka Eesti Kubermangus.

Rally Estonia on FIA autoralli maailmameistrivõistluste etapp, mis sõidetakse 4.-6. septembril Tartu, Otepää, Elva, Kanepi ja Kambja teedel.

Viimati muudetud 25.08.2020