Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
14°

Oktoober on hõimukuu: kuidas läheb meie hõimurahvastel ja nende keeltel?

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

hõimupäevade plakat

16. oktoober / Eesti Rahva Muuseumi oktoobrikuistes hõimuklubides avaneb maride maailm (18.10) ja räägitakse välitöödest soome-ugri aladel (22.10).

Põliskeeltele pühendatud hõimupäev (19.10) aga toob ERMi mitu filmi ja kontserti, sh astuvad lavale saami, komi, mari, ersa, udmurdi jt folkmuusikud.

Reedel, 18. oktoobril räägib Vitaliy Golovin ERMis marilaste maailmavaatest ja usust, samuti igapäevaelu kommetest ning tutvustab marilaste elutsüklit toetavaid olulisi rituaale. Marimaa rahvapärimuse kandja, ravitseja ja looduspalvuste läbiviija Vitaliy Golovin räägib ka lugusid oma lapsepõlve ja koduküla juhtumistest ning kogemustest; lisaks teeme tutvust mari rahvameditsiiniga.

Golovin räägib vene keeles; üritust modereerib ja tõlgib ERMi teadur Tatiana Alybina. Klubiõhtu toimub 18. oktoobril kell 17 Aliise Moora auditooriumis (A-sissepääs), osalemine on TASUTA.

19. oktoobril on ERMis hõimupäev, mis on sel korral pühendatud rahvusvahelisele põliskeelte aastale. Maailmas kõneletavast 7000st keelest on ohus rohkem kui kolmandik, sh enamik soome-ugri keeli.

Sel päeval toimub mitu kontserti (enamik neist tasuta), kus astuvad üles Eesti ja meie sugulasrahvaste folkansamblid, pärimusmuusikud ja rahvatantsijad. Eraldi esiletõstmist väärib Wimme Saari ja Tapani Rinne kontsert, kus kohtuvad kütkestavad saami joiud ja läänemaailma muusikakultuur.

Maailmafilmi saalis etendub hõimupäeval kaks filmi: „Elavalt maetud“ ja „Läbi vepsalaste maa“, mõlema vaatamine on tasuta. Lisaks sellele on kavas vepsa kultuuri tutvustav teatrietendus „Jumalad on maal“.

16. oktoobrist kuni 27. oktoobrini on udmurdi elu-olu ERMis esitatud ka pildiliselt: seda maalikunstnik Stanislav Antipovi suuremõõtmelise värvika maaliseeria kaudu.

Hõimupäeva täpsema programmi leiab ERMi kodulehelt.

ERMi hõimuklubi koguneb taas 22. oktoobril, mil oma viimastest uurimisreisidest soome-ugri aladele räägivad ERMi teadur Svetlana Karm, videooperaator Maido Selgmäe ja fotograaf Arp Karm. Muuhulgas jagavad nad muljed Polaar-Uuralites asuva Reguly mäe vallutamisest selle aasta augustis ja toovad esmakordselt publiku ette filmi Handi-Mansimaa välitööst.

Hõimuklubi koguneb 22. oktoobril kell 17.30 Maailmafilmi saalis (A-sissepääs), osalemine on TASUTA.

Viimati muudetud 16.10.2019