Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
20°

Osa Jaan Manitski erakunstikogust jõudis ERMi

Eesti Rahva Muuseumi pressiteade

hetk näituselt Foto: ERM

19. september / Tänasest on Eesti Rahva Muuseumis avatud kunstinäitus, kus on üleval enam kui 200 teost Viinistu Kunstimuuseumi kollektsioonist.

Esimest korda on see erakogu nii suures mahus teises näitusepaigas.

Viinistu Kunstimuuseum avati aastal 2002 ja see kuulub Jaan Manitskile. Algusaastate mõnesajast teosest on tänaseks saanud tuhatkond ja kollektsioon täieneb pidevalt. Nüüd on läbilõige sellest kunstikogust ajutiselt ERMis, seejuures on esindatud ajaperiood 20. sajandi algusest tänapäevani ja 116 autorit.

„Meil on palju erakogusid, kuid ainult üks erakunstimuuseum. Viinistu Kunstimuuseumi kollektsioon on koostatud suurepärase maitse ja hea kunstivaistuga koguja poolt. Töötada sellise materjaliga on suur rõõm ja privileeg,“ sõnas näituse kuraator Reet Mark.

ERMi on välja pandud ka teos, millest kogu alguse sai. „Esimene pilt, mille ostsin, oli Jüri Arraku „Punane lend“. 90. aastate keskpaiku hakkasin rohkem käima kunstinäitustel, galeriides ja oksjonitel ning mul tekkis ahhaa-elamus. See avas mu silmad millelegi uuele,“ rääkis kogu omanik Jaan Manitski.

Sealt edasi on teoseid kollektsiooni aina lisandunud, mõnigi neist eriskummalisel moel. „Juhtusin nägema, kuidas suure hotelli fuajee remondi käigus visati üks maal prügikonteinerisse. See oli Andres Toltsi pilt! Päästsin selle hävingust ja kinkisin ühele koolile. Hiljem ostsin oksjonilt aga endale,“ kirjeldas Manitski väärtusliku pildi saamislugu.

Näitus on ERMi B-poolel avatud 19. septembrist kuni märtsi lõpuni 2020. Viinistu Kunstimuuseum on sel ajavahemikul avatud tavapäraselt ja ootab kõiki kunstihuvilisi.

Lisainformatsioon: ERMi koduleht või ERMi näituste korralduse talituse produtsent, näituse kuraator Reet Mark, reet.mark@erm.ee, tel 736 3084.

Viimati muudetud 19.09.2019