Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Raamatukogu tähistab Karl Morgensterni 250. sünniaastapäeva näitusega

Tartu Ülikooli raamatukogu pressiteade

24. september 2020 / Neljapäeval avatakse Tartu Ülikooli raamatukogus selle esimese direktori, Johann Karl Simon Morgensterni 250. sünniaastapäevale pühendatud näitus „Tartu klassik“. Näitusel on valik Morgensterni kogude materjalidest dokumentide, kunstiteoste ja raamatutena.

„Karl Morgensterni pärand on tõesti aukartustäratav – sellest võiks igal aastal uue näituse teha,“ rääkis näituse kuraator, TÜ raamatukogu käsikirjade ja haruldaste raamatute osakonna raamatukoguhoidja Moonika Teemus. „Tema arhiiv sisaldas peaaegu 600 köidet ning raamatukogu ligi 11 000 köidet, samuti on raamatukogus säilinud osa tema kunstikogust. Näitusel saame sellest näidata küll vaid murdosa, kuid usun, et see annab kõigile vastuse, kes oli Morgenstern ja miks ta oli ja on meile siiani tähtis.“

Näitus „Tartu klassik“ annab ülevaate Morgensterni elust juba alates koolieast. Nii on võimalik näha tema koolivihikuid, esimesi kõnesid, ülikooliaegseid loengukonspekte, samuti 26-aastaselt koostatud teadustööde plaani, aga ka reisipäevikuid, päevaraamatuid ning näiteid rikkalikust kirjavahetusest. Lisaks saavad külastajad Morgensterni loengumaterjalide ning publikatsioonide ja kõnede põhjal ülevaate tema tööst ning organisatoorsest tegevusest alma materis.

Karl Morgenstern, kõnekunsti, klassikalise filoloogia, esteetika, kirjandus- ja kunstiajaloo professor ning ülikooli kunstimuuseumi rajaja, töötas raamatukogu direktorina 1802. aastast 1839. aastani. Tema ülikoolile pärandatud kogud on läbi aastakümnete pakkunud teadlastele põnevat uurimismaterjali ega ole end siiani ammendanud.

Näituse koostasid Moonika Teemus, Mare Rand, Janika Päll ja Malle Ermel ning kujundas Lilian Mengel. Seda saab vaadata 17. jaanuarini 2021.

Raamatukogus avatav näitus on tänavu juba teine Morgensterni sünniaastapäeva tähistav väljapanek. Ülikooli kunstimuuseumis saab vaadata näitust tema kogutud 17 000 gemmivalandist, mida ta kasutas õppetöö illustreerimiseks.

Viimati muudetud 24.09.2020