Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
24°

Sadama kvartali planeeringu ideevõistluse kolm parimat on selgunud

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

sadama kvartali eskiis Foto: Üks kolmest ideevõistlusel teise etappi pääsenud töödest (märgusõna Puu tänav)

5. detsember / Linnavalitsus kinnitas täna sadama kvartali põhjapoolse osa planeeringuvõistluse esimese etapi tulemused.

Žürii valis välja kolm võistlustööd, mille autoritega koostöös jätkatakse planeeringulahenduste edasiarendamist. Võistlusala asub Tartu kesklinnas Emajõe paremkaldal ja on piiritletud Emajõe ning Väike-Turu tänavaga.

„Tegemist on linnale väga olulise piirkonnaga, mis vajab aktiivse ja tervikliku linnakeskkonna väljaarendamiseks häid ideid. Meie jaoks on tähtis, et avaturg säiliks olemasolevates mõõtmetes ning et nii turg kui bussijaam oleksid hästi ligipääsetavad kõigile liiklejaile,“ ütles linnapea Urmas Klaas. Samuti rõhutas linnapea ka kogu piirkonna avatust Emajõele.

Ideevõistlusele laekus tähtajaks 12 võistlustööd, millest žürii valis välja kolm, mille autoritega on kavas koostööd jätkata. Teise etappi pääsesid tööd märgusõnadega Loovvool (SALTO arhitektid:    Ralf Lõoke, Maarja Kask, Martin Mclean), Puu tänav (KAUSS arhitektuur: Kristiina Aasvee, Grete Veskiväli, Urmo Mets, Kaur Talpsep, Mari Renno, Allan Pilter) ja Port (AB Ansambel: Toivo Tammik, Andres Mägi, Veiko Vahtrik).

Kõigis väljavalitud töödes pakuti planeeringulahenduse keskmes asuvale avaturule paremini ligipääsetavat asukohta Väike-Turu tänavale ja jalakäijate sillale lähemal. See annab võimaluse planeeringuala eri piirkondi välja arendada ilma vahepeal avaturgu sulgemata. Kahe töö autorid nägid planeeringulahenduses ette ka uue jalakäijate silla rajamist.

"Välja valitud töödes on hästi tabatud linna ootusi loogilise ja tervikliku ruumi loomises ning kõigi tööde keskseks väärtuseks on määratud uuendatav avaturg. Kaheetapiline võistlus annab autoritele hea võimaluse teises etapis töödega täpsemaks minna, arvestades sealjuures žürii ja ekspertide märkustega," kommenteeris linnaarhitekt Tõnis Arjus.

Esimeses etapis väljavalitud eskiiside autoritele tehakse ettepanek koostada lõplik võistlustöö. Ideevõistluse tööde paremusjärjestus selgub veebruari alguses. Töid premeeritakse järgmiselt: I koht 10 000 eurot; II koht 8000 eurot ja III koht 6000 eurot. Esimese koha preemia maksab võistlustöö autoritele välja Eesti Kultuurkapital, teise ja kolmanda koha preemia Giga Investeeringud OÜ.

Sadama kvartalisse on kavandatud Tartu kesklinna piirkonna mahuliselt suurim areng ning lahenduse väljatöötamisel peab hoonestus olema rajatav järk-järgult sellisel kujul, et olemasolev ruum ja hooned toimivad koos uusarendustega tervikliku linnaruumina kogu arendusperioodil.

Sadamaala edasised arengud on seotud kinnistute omanike edasiste plaanidega ning Emajõe äärse promenaadi rajamisega Võidu sillast Karlova sadamani.

Rohkem infot võistluse kohta: https://www.tartu.ee/et/sadama-kvartali-planeeringuvoistlus

Lisainfo: arhitektuuri ja ehituse osakonna juhataja Tõnis Arjus, tel 736 1254, 5304 6148.

 

Helle Tolmoff

avalike suhete osakond
meediaspetsialist

Tel: 736 1336
Mob: 529 4297

Viimati muudetud 05.12.2017