Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Saksa lavastaja Daniel Kötter esitleb Tartuffil Ida-Virumaa kaevanduste teemalise lavastuse "Põlevkivi" filmimaterjali

PÖFFi pressiteade

“Põlevkivi”

30. juuli / 4. augustil kell 19 esitleb saksa lavastaja ja filmirežissöör Daniel Kötter Eesti Rahva Muuseumis oma uuslavastuse “Põlevkivi” jaoks filmitud materjali ning näitamisele tuleb ka Kötteri lühidokumentaalide kogumik “Chinafrika.mobile”. Kötteri filmiprogramm on osa 2. augustil algava armastusfilmide festivali Tartuff kavast. Üritus on kõigile tasuta, kuid eelregistreerimisega.

Lavastus “Põlevkivi”, mis kuulub viieosalisse lavastustsüklisse “Maastikud ja kehad”, saavad kokku kaevanduspiirkonnas töötavate ja elavate kogukonnaliikmete intervjuud ja KEETAI muusika. Kötter uurib oma lavastuse loomise käigus kaevanduspiirkondi Saksamaal Leipzigis ning Ruhri piirkonnas, Lääne-Paapuas, Kongos ja Eestis Ida-Virumaal. Ida-Virumaal loodav projekt “Põlevkivi” („Maastikud ja kehad“ nr 5) keskendub põlevkivi kaevandamisele Euroopa äärealadel ja selle territoriaalsele mõjule Eesti vene vähemusele.

“Põlevkivi” Eesti esietendus toimub 2022. aasta sügisel Euroopa kultuuripealinna Tartu ürituste raames toimuval rahvusvahelisel etenduskunstide festivalil Performa Borealis.

Daniel Kötteri film „Chinafrika.mobile” jälgib mobiiltelefoni elutsüklit alates selle sünnist Kongo Demokraatlikus Vabariigis Kolwezi kaevandustes kuni selle tootmiseni Hiina tehastes Pärlijõe suudmealal ja kasutamise ning surmani Nigeerias Lagose turgudel ja prügimägedel. Materjal on filmitud kaevurite, tehase töötajate, edasimüüjate ja elektroonilise vanametalli kogujate poolt Kongos, Hiinas ja Nigeerias. Neli lühikest dokumentaalfilmi annavad ülevaate meie igapäevaelu kujundava seadme tööst. Hiina ja Aafrika on Euroopa majandusliku, poliitilise ja kultuurilise globaliseerumise tuleviku liikumapanevad jõud ja mobiiltelefon on nendevaheline oluline lüli. Filmide kontseptsiooni autorid Jochen Becker ja Daniel Kötter.

Peale filmiprogrammi annab ERMis kontserti Ida-Virumaa elektroonilise alternatiivmuusika bänd KEETAI.

Registreerida saab end üritusele siin: https://forms.gle/GiJojLHP9Na9kMpKA

Lisaks esineb Kötter ka Tartuffi suveakadeemial 5. augustil ettekandega “Immersiivsed tehnoloogiad lavastustsüklis “Maastikud ja kehad”", rohkem infot suveakadeemia kohta leiab siit: https://tartuff.ee/artikkel/tartuffi-suveakadeemia/

Daniel Kötter on Saksa teatrilavastaja ja filmirežissöör, kes ühendab eksperimentaalfilmi tehnikaid performatiivsete ja dokumentaalsete lavastuselementidega. Tema filme on näidatud kogu maailmas arvukatel filmi- ja videokunsti festivalidel, galeriides, teatrites ja kontserdisaalides. Tema dokumentaalfilm “Hashti Teheran” (2017, 60 ') võitis 2017. aastal Saksamaa lühifilmide eriauhinna. Samuti on ta lavastanud mitmeid interdistsiplinaarseid dokumentaalteatri lavastusi, mida on esitletud mitmetel rahvusvahelistel festivalidel.

“Põlevkivi” produtsentideks on Tartu Loomemajanduskeskus ja MTÜ Prothemus. Projekti toetavad Tartu linnavalitsus, British Council, Eesti Kultuurkapital ning Goethe Instituut ja Doppelpass, Kulturstiftung des Bundes (Saksamaa).

Viimati muudetud 30.07.2021