Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Sel nädalal linastub Tartus Matsalu loodusfilmide festivali paremik

Tartu linnavalitsuse pressiteade

Maa: helitu

20. september 2021 / Selleaastane Matsalu loodusfilmide festival toimus 15.-19. septembril Lihulas ja käesoleva nädala õhtuti näeb kolmapäevast reedeni festivali parimaid filme ka Tartu loodusmajas. Tartu valikusse jõuavad rõõmsalt värvilised lastesõbralikud loodusfilmid, samuti žürii eriauhinna, parima operaatoritöö, parima montaaži ning Grand Prix võitnud teosed. Kuni pühapäevani saab publik valida ka oma lemmikfilmi.

Matsalu loodusfilmide festivali eesmärk on eelkõige tutvustada ja tunnustada uusi loodusfilme ning nende loojaid. Iga-aastasel festivalil tuuakse vaatajani lai valik uutest linateostest üle maailma, teemad ulatuvad nii metsikust loodusest, inimtegevuse ja looduse koosmõjust, keskkonna jätkusuutlikkusest ja looduskaitsest kuni ekspeditsioonide ja põlisrahva eluviisideni välja. MAFFi filmiõhtute Tartu loodusmaja koordinaatori Annelie Ehlvesti sõnul annab Matsalu festivali filmide Tartusse toomine võimaluse olla kursis looduskaitses aktuaalsete probleemide ja sõnumitega ning tuua need otse loodusmaja õpilaste ja loodushuvilise linnarahvani. Loodetavasti annavad filmid visuaalselt võimsa tõuke keskkonnateemadele kaasa elamiseks ja enda rolli mõtestamiseks selles ning toovad lähemale ka nende riikide, kultuuride ja loomaliikide eluraskused ja olemise ilu, kellele me ehk igapäevaelus mõelda ei oska.

Filmid linastuvad Tartu loodusmaja saalis kolmel nädalapäeval, kolmapäevast 22.09 kuni reedeni 24.09 kell 17:00, 18:00 ja 19:00. Kõige varem, kell 17:00 linastuvad kõige lastesõbralikumad filmid, mis näitavad looduse värvikirevat maailma kogu oma efektsuses ja armsuses ning kuhu on oodatud ka väiksem publik, nii et tasub tulla terve perega. Neljapäeval linastuvad žürii eriauhinna, parima operaatoritöö ja parima montaaži võitnud filmid ning reedel festivali Grand Prix võitnud teos.

Festivalile esitatud ligi tuhande linateose seast välja valitud finalistide parimaks osutus “Maa, helitu” – Rootsi film, mille väntamiseks kulus seitse aastat. Võidufilm jutustab loo Hiinas Sichuani provintsis elavast kolmest taluperest ja nende viljapuuaias toimetavatest mesilastest, kes on pestitsiidide ja monokultuuride laialdase kasutamise tõttu välja suremas. Vaheldumisi pere saatustega on kaalul ka metsmesilaste saatus ning filmis paljastubki universaalne inimkonflikt - raskus valida oma lähedaste vahetute vajaduste ning laiema pildi, planeedi ja inimkonna heaolu vahel. Žürii hinnangul kõneleb film kordades rohkem, kui keegi suudaks lühikokkuvõttesse mahutada. „Maa: helitu“ on linateos, mis haarab vaataja juba esimesest hetkest, kui kaadrisse ilmuvad õisi täis kirsipuud. Nende ümber ei tiiruta mesilased, vaid õisi püüab keppide otsa kinnitatud tupsukestega tolmeldada väsinud vanapaar. Inimene teeb mesilaste tööd, helpides omaenese kokku keedetud suppi. See on lummav metafoor inimeseks olemise absurdile – ühe liigi võimele domineerida teiste üle maailmas, kus domineerimine tähendab paratamatult hukatust.

Kõigil filmidel on eestikeelsed subtiitrid, filmiõhtute pilet on 4€ täispilet ja 2€ sooduspilet, võimalik on osta pass kõigile filmidele.
Pileteid on võimalik ettebroneerida kodulehel, kohtade arv piiratud. Kohapeal on vaja esitada COVID tervisetõend.

Tartu MAFFi kava ja piletid leiab loodusmaja kodulehelt: https://www.tartuloodusmaja.ee/maff-filmiohtud/

Viimati muudetud 20.09.2021