Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu hakkab ette valmistama südalinna kultuurikeskuse rahvusvahelist arhitektuurivõistlust

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Südalinna kultuurikeskus

13. september / Riigikogu kinnitas täna, 13. septembril 2021 riiklikult tähtsate kultuuriehitiste pingerea, kus nimekirjas esimene on Tartu südalinna kultuurikeskus. Riigikogu otsus annab Tartule võimaluse saada kultuurikeskuse rajamiseks Eesti Kultuurkapitali vahenditest toetust ja alustada rahvusvahelise arhitektuurivõistluse ettevalmistamist.

Tartu linnapea Urmas Klaasi sõnul annab Riigikogu otsus kindluse, et südalinna kultuurikeskus saab reaalsuseks. "Idee südalinna kultuurikeskusest, mis ühendab kahte Tartu jaoks üliolulist kultuuriinstitutsiooni, riiklikku Tartu kunstimuuseumi ja linnale kuluvat Tartu linnaraamatukogu, ei ole sündinud üleöö. Seda hoonet on Tartusse planeeritud ligi 20 aastat, kuid unistatud sellest on palju kauem," sõnas linnapea. "Meil seisab ees suur töö paljude analüüside ja uuringutega, et valmistada rahvusvaheline arhitektuurikonkurss koostöös Eesti Arhitektide Liiduga väga põhjalikult ette," lisas Klaas.

2021. aasta lõppu ja 2022. aasta esimesse poolde kavandatud suuremad tegevused on rahastusskeemi kokkuleppimine Eesti Kultuurkapitaliga, saalide, galeriide ja parkimise analüüside lõpetamine, muinsuskaitse eritingimuste koostamine, haljastuse eksperthinnangu tellimine, ideekorje hoone ja ümbritseva keskkonna funktsioonide kohta, hoone lõpliku ruumiprogrammi koostamine ning arhitektuurivõistluse tingimuste ja hankedokumentatsiooni koostamine. Koostöös Eesti Arhitektide Liiduga kuulutatakse rahvusvaheline arhitektuurivõistlus välja tuleval aastal.

Vastavalt Tartu linna üldplaneeringule tuleb kultuurikeskus kesklinna parki, mis on asukohaks valitud aastaid kestnud arutelude järel. Üldplaneering võimaldab kultuurikeskuse jaoks kasutada kuni poolt pargiala. Milline keskus tuleb ja kuidas seda sobitada olemasolevasse keskkonda, sellele annab vastuse rahvusvaheline arhitektuurivõistlus.

Tartu linnaarhitekti Tõnis Arjuse sõnul on arhitektuurivõistluse oluliseks osaks praeguse haljasala roheväärtuse analüüs ning ettepanekud, kuidas suurendada ala ökoloogilist mitmekesisust. "Kesklinna pargiga ühendatud kultuurikeskusest saab koos ümbritseva roheala ja läheduses oleva Emajõega terviklik avalik ruum. Ala projekteerimisel võetakse täiendavaks eesmärgiks kogu elukaare arvestamine, mis tähendab, et keskuse rajamise protsess ning hilisem kasutus oleks maksimaalselt säästev. See eeldab näiteks kohalike ehitusmaterjalide kasutust, kuid olulise panuse annab kultuurikeskuse kavandamine linna südamesse, mis on mugavalt ligipääsetav jalgsi, rattaga ja ühistranspordiga," lisas Arjus.

Südalinna kultuurikeskus, kus leiavad uue kodu Tartu Kunstimuuseum ja Tartu Linnaraamatukogu, võimaldab eksponeerida seni nägemata Eesti kunsti tippteoseid ja toob Lõuna-Eestisse maailmatasemel külalisnäitusi. Kaasaegsed ja mitmekülgsed võimalused Tartu Linnaraamatukogule toovad kirjanduse iga inimese käeulatusse ning edendavad huviharidust, elukestvat õpet ja seltsitegevust. Südalinna kultuurikeskusest saab keskkond, kus tekib sünergia valdkondade ja loojate vahel.

Rohkem infot: www.tartu.ee/sudalinna-kultuurikeskus

Lisainfo: Tartu linnapea Urmas Klaas, tel 7361 221, 513 5145; linnaarhitekt Tõnis Arjus, tel 5304 6148.

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 16.09.2021