Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-21°
-21°

Tartu Kunstimuuseum avab kolm näitust

Tartu Kunstimuuseumi pressiteade

Vano Allsalu isikunäitus "Maailm peas". Foto: Vano Allsalu isikunäitus "Maailm peas"

5. oktoober 2021 / 16. oktoobrist saab Tartu Kunstimuuseumis külastada kolme uut näitust: teisel ja kolmandal korrusel avaneb kunstnike kollektiivi Eesti Energiad (Jüri Ojaver, Paul Rodgers, Jaan Toomik ja Jaan Paavle) ühisnäitus "Harjumuse jõud", projektiruumis videokunsti näitus "(ise)teadvus" ning esimese korruse saalis Vano Allsalu isikunäitus "Maailm peas".

Vano Allsalu isikunäitus "Maailm peas"

Viltuse maja esimese korruse vallutavad värvilised, emotsionaalsed ja intelligentsed abstraktsed teosed. Publikule avaneb kunstniku stiihiline sisemaailm, mida on galeriiuksest sisenedes kutsutud avastama ning tunnetama ka külastaja – igaüks ise- ja omamoodi. Avatud on maalikunstnik Vano Allsalu isikunäitus „Maailm peas“.

Allsalu loomingu teemadering ulatub loodusstiihiatest mütoloogiliste konstruktsioonideni ning meeleseisunditeni, puudutades seejuures nii intiimselt isiklikke hoiakuid kui ka kultuurilisel ja sotsiaalsel väljal toimuva tõlgendusi. Kunstniku enese sõnul on tema jaoks olulised nähtava pildistruktuuri aluseks olevad mõttekoed, visuaalse ja verbaalse materjali seosed, aga samuti tähenduse tekkimine abstraktse ja kujutava piirimail.

Kuraator: Joanna Hoffmann

Eesti Energiad, "Harjumuse jõud"

Tartu Kunstimuuseumi teine ja kolmas korrus on Eesti Energiate päralt.

Kunstnike kollektiivi Eesti Energiad – Jüri Ojaver, Paul Rodgers, Jaan Toomik ja Jaan Paavle – seob ennekõike isiklik sõprus. Esmakordselt astusid mehed üheskoos üles enam kui kakskümmend aastat tagasi, 1999. aastal Tallinnas Soolalaos. Sestsaati on toimunud kaheksa välisnäitust, kuid Eestis on tegemist alles teise ühise ülesastumisega. Praeguse näituse eneseiroonilise pealkirjaga „Harjumuse jõud“ tõdevad meistrid, et nende eneseteostuse vahend – kunst – on ajaga muutunud eksistentsiaalsest sunnist harjumuspäraseks valikuks. Vaatamata mehelikule rohmakusele, mida kunstnike sageli musta huumoriga vürtsitatud loomingule kindlasti ette heita saab, ei ole nende siiras maailmavaatluses pahatahtlikkust. Vastupidi, kui otsida Eesti Energiatele ühisnimetajat, siis on selleks osavõtlikkus.

Kuraator: Indrek Grigor

"(ise)teadvus"

Tartmusi projektiruumis avaneb näitus „(ise)teadvus”, mis koondab valikut naiskunstnike videoteoseid Tartu Kunstimuuseumi kaasaegse kunsti kogust üheksakümnendatest tänapäevani.

Kunstnikel paluti oma varem või hiljem valminud videote taaslinastuse puhul mõtestada vahepeal möödunud aega ning muutunud maailma. „Olen seda alati taotlenud ja väga oluliseks pidanud, et minu looming oleks inimestele arusaadav ja et minu videot vaadates kulutatud minut ei oleks vaataja jaoks tema elust raisatud aeg,“ ütles Kai Kaljo oma legendaarse teose „Luuser“ (1997) taasesitamist kommenteerides.

Kunstnikud: Minna Hint, Kai Kaljo, Maria Kapajeva, Tanja Muravskaja, Mare Tralla

Kuraator: Julia Polujanenkova

 

Näitused jäävad avatuks kuni 30.01.2022.

Lisainfo: Katrin Lõoke, kommunikatsiooni- ja turundusspetsialist, katrin.looke@tartmus.ee, +372 372 5198 0660

Viimati muudetud 05.10.2021