Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu linna Noortegarantii tugisüsteem on hoogsalt käivitunud

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Noored Tartus Foto: Mana Kaasik

/ Peagi möödub aasta Tartu linna Noortegarantii tugisüsteemi (NGTS) projektist, mille eesmärk on aidata 16–29-aastaseid noori, kes ei õpi ega tööta, leida tee iseseisva ja stabiilse elu suunas. Programmi raames pakutakse noortele personaalset tuge, et toetada neid haridusse või tööturule sisenemisel.

Noortegarantii tugisüsteemi südameks on koordinaator ja noorte heaolu spetsialistid, kes loovad noortega usaldusliku suhte, nõustavad ja abistavad neid hariduse ning tööeluga seotud küsimustes. Lisaks mängivad suurt rolli koostööpartnerid, lapsevanemad ja võrgustikuliikmed, kes aitavad keerulises olukorras olevate noorteni kiiremini jõuda ning neile vajaliku toe pakkuda. 

Noortele pakutakse tuge näiteks vajalike dokumentide vormistamisel, tööle või kooli kandideerimisel, Töötukassa teenustega tutvumisel ning töövestlusteks valmistumisel. Vajadusel on heaolu spetsialistid noorte kõrval ka töövestlustel, et vähendada ärevust ja toetada nende enesekindlust. Tartu linna Noortegarantii tugisüsteemi koordinaatori Elen Hermansoni sõnul on järjepidevus väga oluline. “Usaldusliku kontakti loomine ning igale noorele personaalse lähenemise tagamine on kõige alus ja meie toetus ei lõppe eesmärkide saavutamisega. Noortega hoitakse sidet ka edaspidi, et tagada nende jätkuv heaolu ja areng,” selgitab ta.  

"Raskustesse sattunud noortel puuduvad sageli täiskasvanud, kes pühendaksid neile aega, kuulaksid neid tähelepanelikult ning püüaksid neid mõista. Noorte heaolu spetsialist täidab just seda rolli – ta on usaldusväärne täiskasvanu, kes toetab noort, kuulates, mõistes ja otsides koos temaga lahendusi. Seejuures on oluline, et spetsialist ei avaldaks noorele survet, vaid teeks temaga koostööd vastavalt noore individuaalsele tempole,” räägib Hermanson. 

Noortegarantii tugisüsteem saab kaks korda aastas IT-lahenduse STAR kaudu seirenimekirja noortest, kelle elukohaks on rahvastikuregistri andmetel Tartu linn, kuid kes seireperioodil ei ole ametlikult hõivatud ei töö ega õpingutega. 2024. aasta kevadel oli seireandmete järgi selliseid noori, kes ei õpi ega tööta, üle 800. Toona selgus, et enam kui 150 nendest noortest viibivad kas lühi- või pikemaajaliselt välismaal ning umbes 250 noort täiendavat tuge ei soovinud, kuna neil oli juba kindel plaan sügisel õpinguid jätkata või nad otsisid iseseisvalt tööd. 

2025. aasta veebruarikuu seisuga on projekti lisatuge kasutanud üle 80 noore ja lisaks ka nende vanemad või lähikondlased. Praeguseks on neist tööle või haridusse naasnud ligikaudu pooled. Kõigile nendele noortele on jätkuvalt kättesaadav täiendav tugi, sealhulgas ka neile, kes on juba asunud tööle või õppima. 

Peamised tööturule sisenemise takistused on projekti eestvedajate sõnul eesti keele oskuse puudumine, päritolu teisest kultuuriruumist ning varasema töökogemuse vähesus. Seetõttu juhitakse noorte tähelepanu eesti keele õppevõimalustele ning aidatakse leida viise töökogemuse omandamiseks. 

Kohtumised noortega toimuvad nende jaoks turvalises ja mugavas keskkonnas – olgu selleks pargipink, kodulähedane piirkond, noortekeskus või looduskaunis koht. Kõik tegevused on noore soovidest lähtuvad ja vabatahtlikud, tagades, et tugi on paindlik ja noore individuaalseid vajadusi arvestav. 

Kõiki 16-29aastaseid töö ja hariduselust kõrvale jäänud noori oodatakse julgelt ühendust võtma. Samuti on võimalik projekti igapäevaste tegevuste kohta infot jälgida “Noortegarantii Tugisüsteem Tartus” Facebooki lehelt, kus jagatakse regulaarselt noori puudutavat infot.  

Tartu linna noortegarantii tugisüsteemi projekt viiakse ellu Euroopa ühtekuuluvuspoliitika fondide vahenditest toetuse “Tööalase konkurentsivõime toetamine”. Fondi koordineerib ja rahastab Sotsiaalkindlustusamet, Riigi Tugiteenuse Keskus ning kaasrahastab Euroopa Liit.

 

Lisainfo: 
Elen Hermanson, Noortegarantii Tugisüsteemi koordinaator, 5303 5616, [email protected] 
Udo Reinsalu, Noorte heaolu spetsialist, 5309 7867, [email protected] 
Triinu Maidla, Noorte heaolu spetsialist, 514 7419, [email protected] 

Sille Võsaste

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel:
Mob: 5214620

Viimati muudetud 18.03.2025