Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
12°

Tartu linna päeva tähistatakse mitmekülgse kavaga

Linnajänes ja linnaklaver Foto: Uku Peterson

25. juuni / Tartu linna päeva tähistatakse 29. juunil mitmekülgse kavaga, mis hoiab au sees linna päeva vanu traditsioone ning loob uusi. 

Sel aastal on ürituste korraldamisel peetud silmas turvalise kauguse põhimõtet, mistõttu jäävad ära traditsioonilised kontserdid ja rahvakogunemised. Sellegi poolest möödub linna päev muusika saatel, mida saab tänavu nautida nii virtuaalselt kui ka jõe ääres liikudes. Päeva jooksul meenutatakse kunagisi suurmehi ning tunnustatakse tänaseid tublisid tegijaid. 
 
"Nagu igal aastal tähistame ka tänavu Tartu linna päeva suurejooneliselt. Mul on hea meel tunnustada raekojas tublisid inimesi, kes on meie linna jaoks palju ära teinud, aga meenutada ka neid, kes on andnud suure panuse Tartu ja Eesti ülesehitamisele. Suur rõõm, et Tartu linna päeva koguneb tähistama terve hulk armastatud Eesti muusikuid, kes esinevad tavapärasest ootamatumal moel," lausus linnapea Urmas Klaas.  
 
Kell 9.30 linnapea Urmas Klaas viib lilled endise pikaaegse linnapea Karl Luige monumendile Vanemuise pargis.
Kell 10 saab juua hommikukohvi linnapeaga. Tartu linnapea Urmas Klaas pakub Shakespeare'i kohviku terrassil tartlastele kohvi. Räägitakse asjadest, mis tehtud ja asjadest, mis teoksil. Linna päeva hommikukohvil kõneleb nii linnapea kui saavad sõna tartlased. Esinevad lõõtsamängija Henrik Hinrikus ja mandoliinimängija Tanel Sakrits. Osaleda saab eelregistreerides lehel https://tartulinnapaev.ee/registreeru-hommikukohvile/ või helistades lühinumbril 1789.
Kell 10-18 saab lahendada ristsõna. Nagu traditsioon ette näeb, ootavad ristsõnad ja Tartu linna pastapliiatsid lahendajaid Tartu linnaraamatukogus, Annelinna, Tammelinna ja Karlova-Ropka harukogus ning raekoja platsil asuvas lugemistoas. Ristsõna on valminud eritellimusel Tartu linna päevaks.
Kell 12 toimub Tartu medalite üleandmine ja kaunite kodude tunnustamine. Tartu linna medalid saavad raekoja saalis ehitaja ja projekteerija Eenok Järg, Lehesaju muusika peakorraldajale Ljudmilla Mesropjan, dirigent Paul Mägi, tippjuht Emöke Sogenbits ja fotograaf Malev Toom. Tiitel Tartu kaunis kodu 2020 antakse Tartu linnas silmapaistvate kinnistute omanikele. Konkursi parimaid tunnustatakse ja tänatakse tavapäraselt linnapea pidulikul vastuvõtul. Tseremoonial musitseerivad kitarril Andres Vago ja kontrabassil Silver Sirp. Üritus on kutsetega.
Kell 12 toimub videokontsert „Saabumine Tartusse“. Autoriloomingut esitavad näitlejad, muusikud ja laululoojad Mari Jürjens, Sandra Üksküla Uusberg ja Kristjan Üksküla. Videokontserti on võimalik nautida Tartu linna päeva kodulehe ning linna päeva Facebooki konto vahendusel. 
Kell 12-20 igal täistunnil Tartu linnaklaveri esmailmumine. Tartul on linnapea, linnaarhitekt, linnajänes, linnakirjanik, linnanõunik ja linnasekretär. Sel suvel lisandub linnaklaver. Tartu linnaklaveri esmailmumine toimub täistundidel, temaga kohtumiseks peab lihtsalt olema täpselt õigel ajal täpselt õiges kohas. Külas on Olav Ehala, Sten Heinoja ja Sven-Sander Šestakov. 
Kell 14 avatakse Kaunase pst 58a mänguväljak. Kaunase 58a haljasalale rajatud puhkealal on terviserada seenioridele, liikumisteed pisematele jalgratturitele ning asfaltpinnad on kaetud asfaldimängudega. Mõnusas ajaveetmiskohas ootavad kasutajaid püramiidkarussell, ronimistorn liumäe ja pesakiigega, pinnabatuut, tasakaalurada, keerutustool ja kummisfäärid.
Kell 15.30 pühitsetakse Jaan Vainu ning Heinrich Johann Luha hauakivid Raadi kalmistul. Piiskop Joel Luhamets pühitseb Raadi kalmistul Tartu esimese eestlasest linnapea Heinrich Johann Luha ja linnavolikogu liikme, Eesti Asutava Kogu ja riigikogu liikme Jaan Vainu hauakivid.
Kell 17 avatakse Jüri Uluotsa pink Vanemuise pargis. Jakob Hurda kuju kõrval Vanemuise pargis, professor Jüri Uluotsa endise kodumaja juures avatakse linna päeval Tartu Ülikooli õigusteaduse professori, Eesti Vabariigi peaministri ja presidendi kohusetäitja, Eesti riikliku järjepidevuse alusepanija Jüri Uluotsa mälestuspink.
Kell 21 toimub jõekontsert "Ära jäänud laulud". Lodjale kogunevad sopranid Pirjo Jonas (Teater Vanemuine) ja Maria Listra, tenorid Rasmus Kull (Teater Vanemuine) ja Reigo Tamm (RO Estonia), baritonid Simo Breede (Teater Vanemuine) ja Tamar Nugis ning Koit Toome. Kõlab aariaid ja numbreid ooperitest, operettidest ja muusikalidest. Jõelt tehakse sügav kummardus ka 150. sünnipäeva tähistava Vanemuise teatri suunas. Klaveril saadab soliste pianist Piia Paemurru.
 
Traditsiooniline kuldpulmaliste tunnustamine toimub seekord sügisel. 
 
Tartu linna päev sai alguse keskajal linna kaitsepühakute Peetruse ja Pauluse päevana kirikukalendris. Reformatsiooni järel vajus tähtpäev unarusse, uuesti hakati seda tähistama 2003. aastal. Vana traditsioon on Tartus edukalt taaselustatud ja omaks võetud, linna päev toob kokku nii tartlased kui ka paljud linna külalised. Tänavust põhjalikku kava näeb linna päeva kodulehel

Rutt Ernits-Sups

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel:
Mob: 5554 0731

Viimati muudetud 30.06.2020