Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-2°

Tartu meenutab 1944. aasta suurpõgenemist mälestusteenistusega Jaani kirikus

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

Jaani kirik Foto: Tiit Grihin

16. september / Neljapäeval, 19. septembril kell 18 meenutatakse Tartu Jaani kirikus oikumeenilise mälestusjumalateenistusega 1944. aasta suurpõgenemisel Eestist ja Tartust lahkunuid.

Oikumeenilise jumalateenistusega mälestatakse kõiki neid, kes olid sunnitud oma kodudest ja peredest lahkuma ning võtsid ette elusid muutva põgenemise.

Tartu linnapea Urmas Klaas: "Suurpõgenemine viis Tartust tuhandeid tartlasi ja nende peresid. Sõja eest põgeneti lootuses, et sõda lõpeb ja peagi saab koju naasta. Paraku tuli neil tuhandeil alustada oma kodude ja elude ehitamist nullist, võõrsil ja võõraste keskel. Sellel aastapäeval mõtleme kõigile neile, kes selle raske ja ohtliku tee ette võtsid ja uut elu alustasid, aga ka neile, kes sõja eest põgenedes elud kaotasid."

Tartu raekoja tornis mängib kellamäng kell 18 „Hoia, Jumal, Eestit!“ viisi.

Jaani kiriku juurde saab müürile süüdata küünla oma lähedaste ja pereliikmete mälestuseks.

Kell 18 algaval oikumeenilisel jumalateenistusel teenivad Tartu kirikute ja konfessioonide õpetajad, jutluse peab EELK Lõuna piirkonna piiskop Joel Luhamets, kontserdiosas mängib organist Anna Humal orelitöötlusi rahvuslikele viisidele ja väikese meenutuse 1944. aasta põgenemisele teeb literaat Enn Lillemets.

Jumalateenistusele on oodatud kõik, kes soovivad meenutada 1944. aasta suurpõgenemisel siit lahkunuid ja mälestada võõrsil elusid elanud ja elu jätnud kaasmaalasi ja lähedasi.

Käesoleval aastal möödub 75 aastat sellest kurvast tähtpäevast, kui Eestist lahkus esimese okupatsiooni aasta õuduste kordumise hirmus ligi 80 000 inimest. Siiani on teadmata, kui paljud sellel traagilisel teekonnal hukkusid. Seda sündmust pole siiani Eestis ametliku tähtpäevana tähistatud. Ülemaailmne Eesti Kesknõukogu (1954. aastal USAs asutatud väliseestlaste organisatsioon, mis ühendab eesti kogukondi välismaal) võttis 2018.  aasta täiskogu istungil Tallinna Riigikogu hoones vastu resolutsiooni taotleda 19. septembri lisamist Eesti riiklikusse kalendrisse 1944. a. suurpõgenemise mälestuspäevana.

Lähem info: Tartu linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets, 506 3076.

Lilian Lukka

avalike suhete osakond
kommunikatsioonijuht

Tel: 736 1212
Mob: 516 4592

Viimati muudetud 16.09.2019