Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu südalinna maamärkide vahele püstitati laste orienteerumisrada 

Tartu linnavalitsuse pressiteade

Emajõgi Foto: Olevus Art

/ Autovabaduse puiestee veesilma juurest algav lastele mõeldud südalinna orienteerumisrada kutsub koos jalutama, lastele lugusid jutustama ning linna kohta infot otsima ja lugema.

Lapsed saavad rada läbida nii emade-isade, tädide-onude kui ka vanaisade-vanaemadega. Kindlasti on suurematel jalutajatele omad lood, mida pisematele rääkida ja omad Tartu maamärgid, mida neile lisaks tutvustada.

Paberil kaardi saab Tartu Noorsootöö Keskuse alalt kuni 8. augustini igapäevaselt kell 14–20. Jaluta rada läbi ja vii kaart Tartu Noorsootöö Keskuse alale tagasi.

Orienteerumisraja kaart 

Raja teostus: Seiklushunt

Kirjeldused:

Kaarsild 
Kunagi täpselt samas kohas asunud ja samuti imeilusa Kivisilla asemel ehitatud Kaarsilla suur, suur rauast keha tehti enne betooni valamist valmis ühel pool jõge ning sõidutati siis vahvasti üle jõe tagasi. Mis Sa arvad, kummal pool jõge see ilus insenertehniline rajatis maa peal valmis ehitati? 
Üle selle jalakäijatesilla kaare ronida tegelikult ei tohi, aga aeg-ajalt üliõpilased, ja mis siin salata ka teised, proovivad... Kui Sul pea ringi ei hakka käima, vaata, ega täna seal keegi ei turni?

Tartu Ülikooli peahoone 
Selle Tartule ja Eestile nii olulise ning oluliste mälestustega täidetud hoone arhitekt Johann Wilhelm Krause oli suur meister! Muu hulgas ka selles, kuidas ühte hoonet esile tuua – vaata ise, kui osavalt ta kuulsa sammastega maja justkui mäe peale on tõstnud. Erinevalt ümbritsevate kvartalite tänavaäärsetest klassitsistlikest hoonetest on see tänavajoonest eemale nihutatud ja otsekui kõrgemale sätitud. Kuidagi teisiti ei saaks selline palee ka muidugi nii väärikalt särada...

Suudlevate Tudengite purskkaev
Skulptor Mati Karmini mõte luua Tartusse, mida ülikooli tõttu kutsutakse ka nooruselinnaks, kahe suudleva tudengi purskkaev oli üks väga hea mõte, sest mis võiks siia veel paremini sobida!  Mine guugelda kindlasti ka teisi tema skulptuure. Näiteks kuulsa koolipapa Hugo Treffneri kuju Ülejõel, pronkssiga turuhoone ees ja torudest habemiku Juri Lotmani skulptuur ülikooli raamatukogu juures. Kas pole põnev, kui erinevaid mõtteid ühe skulptori-onu pähe võib tulla. Kui Sul on suvel palju aega, guugelda ka Jaak Joala kuju Viljandis...

Vanemuise teatri suur maja
Tasub ette kujutada, et päris palju aega tagasi asus selle koha peal vanim maja, mis eales Eestis just teatriks ehitatud ja seda umbes täpselt tänases suuruses. 
Esimene suur teatrimaja selles asukohas hävis viimases sõjas ning kuna Tartu ei ole just hirmus suur linn, õnnestus samat masti teatri- ja kontserdimaja umbes 20 aastat hiljem uuena valmis ehitada. Ilmselt oled selle maja lavadel näinud palju printsesse ja Lottesid, kurje röövlionusid, valevorste, kiidukukkesid ja Punamütsikesi. Kindlasti kedagi veel? 

Tartu Raekoda 
Linnade ja tervete riikide uhkuseks on läbi aegade olnud selle tarbeks spetsiaalselt ehitatud valitsushooned (need on need majad, kus mõteldakse, arutatakse ja otsustatakse, kuidas meil kõigil koos oleks kõige parem elada). Kuigi me mitte iga päev ja kogu aeg ei mõtle, mida seal sees tehakse, siis ometigi on selline väike palee moodi maja torniga katusel midagi, millest natuke uhke tundega mööda kõndida. Natuke pidulik tunne on ka neid kellameloodiaid kuulata. 

Tartu Kunstimuuseum ehk „Viltune Maja“
Kunagi alguses selles viltuses majas elati, nüüd saab siin aga kunstinäitustel käia.
Üks väga vana tükk Tartut ehk tükike keskaegset linnamüüri on aga süüdi selles, et see maja niiii viltu on... Nii ikka juhtub, kui ehitad uue maja mingi väga vana asja peale või liiga vesisele maale. Seisa siin natuke aega ja juba näed, kui palju teda pildistatakse! Kui Sa Itaaliasse Pisa linna ei jõua, siis kindlasti guugelda Pisa torni ja võrdle – on ju lõbus ja natuke jubegi, kui viltu need olla saavad. Aga ära muretse, head mitmed aastad tagasi käisid siin ühed ehitusonud Poolast, kes tegid nii, et meie viltune maja enam rohkem viltu ei lähe. 

Emajõgi 
Emajõgi ei ole Tartust läbi voolates mitte just ülearu lai, aga lodi Jõmmuga suurvee ajal Peipsi järve suudmesse sõites on ta äkki ohhooo kui suur ja võimas... Mine kindlasti seda vaatama ja lodjaga sõitma! Olgu jõgi siin meie linnast läbi voolates pealegi kitsakene, peame siiski silmas pidama, et see kitsam jõeületuskoht oli just selleks põhjuseks, miks Tartu linn sellele kohale tekkis ja tänini püsinud on.

Tartu turuhoone 
Just natuke enne viimast suurt sõda sai see turuhoone valmis ja oli tolle aja kõige moodsam kaubanduskeskus. See tähendab natuke nagu tolle aja Tasku keskus või Lõunakeskus või Tartu kaubamaja.  Kui uut turuhoonet ei oleks ehitatud, siis kujutagem vaid ette – kogu see hulk igasuguseid kaubamüüjaid oleks olnud piki Vabaduse puiesteed kuni umbes Oskar Lutsu monumendini jõe äärde laiali paisatud. Lisage veel juurde kalamüük teisel pool jõge nagu see siis oli. 
Hetkel küll pisikese hoonena tunduv, on see ometi üks väärikamaid turuhooneid, mida võib Põhja-Euroopas veel kasutuses leida.

Jaani kirik 
See kirik on vist Tartu kõige väärtuslikum ja erakordsem ehitis kogu suure maailma mõõtkavas – seda nende natuke jubedate ja naljakate savist põletatud nägude pärast. Osad on koopiatena juba kiriku välisküljel välja pandud, osad on kirikus sees riiulitel restaureeritute ja parandatutena näha. Sellist hulka väga kaugest keskajast pärit portreesid pole terves ilmas. Need savist näokujud on nagu vana pildialbum või fotokaust arvutis – siis teistsuguseid albumeid ei teatudki. 

Pirogovi park
Kuulus kirurg (see on see arst, kes peab inimesi vahel noa ja skalpelliga lõikama, et nad terveks saaksid) Nikolai Pirogov vaatab teraselt üle kogu ilusasti korrastatud piknikuplatsi ja pargi. Ja las ta siis peab seal korda, on ju park tema järgi nime saanud.

 

Viimati muudetud 16.07.2021