Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu tähistab Eesti põhiseaduse 100. aastapäeva näitusega Kaarsillal

Tartu Linnavalitsuse pressiteade

„Põhiseadusega Põhiseadusest" Foto: Indrek Mustimets

31. mai 2020 / Tartu linnavalitsus toob koostöös Tartu Kunstikooli õpilastega juunis Kaarsillale näituse Eesti Vabariigi põhiseadusest. Põhiseaduse sajandaks aastapäevaks valminud näituse „Põhiseadusega Põhiseadusest“ keskmes on joonistused ja tekstid, mis said inspiratsiooni rahvuseepose Kalevipoeg värssidest ning põhiseaduse peatükkidest. 

Tartu Kunstikooli õpilased Kristin Kaldam, Mette Mari Kaljas, Aulis Puri ja Vanessa Järv on oma erineva käekirjaga loonud joonistused ja kollaažid ning saanud tekstiloomel inspiratsiooni Kalevipoja eeposest ja põhiseadusest. "15 põhiseaduse peatükki seotud 15 Kalevipoja värsiga. Põhiseadus on Eesti riigi alusdokument, Kalevipoeg on Eesti rahva alusdokument. Need on omavahel seotud," selgitasid noored kunstnikud.

Tänavu täitub 100 aastat Eesti Vabariigi esimese põhiseaduse vastuvõtmisest. Asutav Kogu võttis põhiseaduse vastu 15. juunil 1920 ja see jõustus sama aasta 21. detsembril. Põhiseaduse üle aegade ulatuv mõju väärib laialdast ja esinduslikku meelespidamist. Seetõttu tähistab justiitsministeerium 2020. aastat põhiseaduse aastana, et tutvustada ühiskonnale tavapärasest põhjalikumalt ja mitmekülgsemalt inimeste põhiõigusi. Erilist tähelepanu pööratakse inimeste õiguste ja kohustuste tasakaalu selgitamisele ning iseäranis noorte teavitamisele põhiseaduse rollist. 

Tartu linnavalitsuse nõunik ja näituse linnapoolne kuraator Indrek Mustimets ütles, et Tartu linn on kandnud läbi aja põhiseaduse vaimu. "Tartu on vaieldamatult üks põhiseaduse ja põhiseadusliku riigi sünnilinnu ning meil on hea meel, et koostöös noorte tartlastest kunstnikega saame mõelda põhiseaduse tähendusele ja meie ühendusele selle tüvitekstile," lausus Mustimets.

Sillanäitus „Põhiseadusega Põhiseadusest“ avatakse 1. juuni õhtul ja see jääb vaatamiseks sillale terveks kuuks. Näitust on võimalik vaadata ka Tartu linna kodulehelt.

Lisaks saab Eesti Rahva Muuseumis (ERM) näha ajaloolisi põhiseaduse originaalväljaandeid aastatest 1920, 1933, 1938 ja 1993.

thumbnail_20200601_122149.jpg

Lisainfo: Linnavalitsuse nõunik Indrek Mustimets, 5063 076, indrek.mustimets@tartulv.ee

Rutt Ernits-Sups

avalike suhete osakond
kommunikatsioonispetsialist

Tel:
Mob: 5554 0731

Viimati muudetud 02.06.2020