Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-21°
-21°

Tartu Ülikooli orienteerumiskuu viib Lotmani radadele

Tartu Ülikooli pressiteade

Tartu Ülikooli orienteerumiskuu viib Lotmani radadele Foto: Juri Lotmani semiootikavaramu

5. oktoober 2021 / Oktoober on Tartu Ülikoolis orienteerumiskuu. Sel korral on see pühendatud maailmakuulsale semiootikule, Tartu Ülikooli vene kirjanduse professorile Juri Lotmanile, kelle sünnist täitub 2022. aasta veebruaris sada aastat.

Juri Lotman oli üks 20. sajandi mõjukamaid Eesti teadlasi. Ta sündis ja kasvas Peterburis, kuid pärast sealse ülikooli lõpetamist ei leidnud ta oma sünnilinnas tööd. Ent Tartu Õpetajate Seminar vajas õpetajat ja nii jõudiski Lotman 28-aastasena Tartusse. Tartust sai tema armastatud kodulinn kogu ülejäänud eluks ja Tartu Ülikoolis töötas ta 1954. aastast kuni oma elu lõpuni.

Nõukogudeaegse teadusmaailma piirangutest hoolimata õnnestus Lotmanil luua vaba mõtteruum, kus oli võimalik teha maailmatasemel teadust. Tema korraldatud legendaarsetest Kääriku suvekoolidest sai alguse Tartu-Moskva semiootikakoolkond. Koos kolleegidega pani ta aluse uuele teadusdistsipliinile – kultuurisemiootikale. Tema loenguid käisid kuulamas üliõpilased üle terve ülikooli ja ülipopulaarne telesaade "Vestlusi Vene kultuuriloost" tõi Lotmani mõtted laiema publikuni terves Nõukogude Liidus.

Tartu Ülikooli orienteerumisrada viib paikadesse, mis olid Lotmani jaoks ülikoolis ja Tartu linnas tähtsad. Orienteerumisrajale on semiootika lektor Silvi Salupere ja nooremlektor Katre Pärn rajapunktide teabe rikastamiseks lisanud Lotmani isiklikke ja kaasteeliste meenutusi ning põnevat pildi- ja videomaterjali.

Orienteeruma on oodatud nii ülikoolipere kui ka linnarahvas.

Lisateavet orienteerumisraja läbimise võimaluste kohta saab lugeda ülikooli veebilehelt https://www.ut.ee/et/orienteerumine.

Juri Lotmani juubeliaasta ja järjest täieneva ürituste kavaga saab tutvuda veebilehel jurilotman.ee.

Fotode allikas: Juri Lotmani semiootikavaramu

Lisateave: Sirli Urbas, Tartu Ülikooli personalikoolituse spetsialist, 737 5194, sirli.urbas@ut.ee

Viimati muudetud 05.10.2021