Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Tartu vaated ootavad avastamist ja kaardistamist Ajapaigas ning Wikimedia Commonsis

Tartu Kunstimuuseumi pressiteade

Ella Mätik. Maastik Foto: Ella Mätik. Maastik. Tartu Kunstimuuseum TKM TR 67 M 36 (Avalik omand)

31. jaanuar 2017 / Tartu Kunstimuuseumi näituse „Muutuv Tartu neljas vaates” maalid ja graafikateosed ootavad kaardistamist Ajapaiga platvormil.


Näitusel eksponeeritud avalikku omandisse kuuluvate autoriõigustega teoste täisresolutsioonis digikujutised on nüüd kõigile uurimiseks ja kasutamiseks Wikimedia Commonsi keskkonnas.
 
Tartu Kunstimuuseumis 12. märtsini avatud muuseumi rikkalikke maali- ja graafikakogusid tutvustava näituse teemaks on Tartu linna kujutamine läbi Eesti kunstiajaloo. Näitusel on esindatud hulgaliselt Pallasega seotud autoreid nagu Nikolai Triik, Johannes Võerahansu ja Kaarel Liimand, mitmed 19. sajandi baltisaksa kunstnikud ning ka mõned kaasaegse Tartu maalitraditsiooni jätkajad. Külastajale pakutakse võimalust kunstiloomingu kaudu teha jalutuskäik läbi Tartu tuntud paikade ajaloo ja märgata muutusi, mis on toimunud nii linnas kui ka teostes, millel seda on jäädvustatud.
 
Nüüd on näitusepiltidega album ka Ajapaik.ee platvormil, kus kõik huvilised saavad aidata märkida kaardile vaate täpse koha ja suuna. Suurem osa rohkem kui 90 000 Ajapaigas olevast pildist on fotod peamiselt Eesti eri muuseumide kogudest Muis.ee platvormi kaudu. Lisaks leidub ka maale ning vaatelist graafikat, isegi mõned ajaloolised filmid. „Digiteeritud kultuuripärand on eri veebikeskkondades küll põhimõtteliselt kättesaadav, aga leitav peamiselt üksnes tekstiliste kirjelduste kaudu, mis on sageli puudulikud,” selgitab Ajapaiga eestvedaja Vahur Puik, „ning puudub võimalus pilte kaardilt otsida.” Just selle võimaluse loomiseks ongi Ajapaik ellu kutsutud, et kõik saaksid kaasa lüüa piltide kaardistamisel. Tänaseks on Ajapaigas kaardistatud juba ligi 53 000 pilti. Geograafilised koordinaadid on vaja lisada ka lihtsalt ära tuntavatele piltidele, aga eriti tore on, kui paika saab mõni raskesti tuvastatav vaade.
 
Üle maailma tehakse üha rohkem nn GLAM-wiki koostööd, mille raames laetakse vabaks läinud varaliste autoriõigustega ehk avalikku omandisse kuuluvat digiteeritud kultuuripärandiainest Wikimedia Commonsi mediateeki, et tekiks võimalus sellise pildimaterjaliga rikastada erinevad Vikipeedia-artikleid. Muu maailma kogemus on näidanud, et Vikipeedias ja Wikimedia Commonsis saavutavad pildid sageli lausa miljon korda suurema nähtavuse kui mäluasutuste endi ametlikel platvormidel. Tartu Kunstimuuseum otsustas ühe esimese institutsioonina Eestis teha ka näituse „Muutuv Tartu neljas vaates” aegunud varaliste õigustega pildid kõigile Wikimedia Commonsi vahendusel vabalt kättesaadavaks. Nende piltide kasutamiseks piiranguid ei ole, ent loomulikult peab alati viitama tööde autorile ning viisakas oleks osutada ka muuseumikogule, kuhu teos kuulub.
 
„Eesti muuseumikogude puhul on probleemiks, et kunstiteoste jm museaalide autoriõiguste staatuse kohta ei ole info Muis.ee-s kättesaadav, mistõttu ei ole ka lihtsalt leitavad teosed, mille õigused on vabaks läinud ja mida võiks piiranguteta Wikimedia Commonsisse laadida ja muul moel kasutada,” selgitab Ivo Kruusamägi, Vikipeedia administraator. Seetõttu on ka näiteks Ajapaigas kõigi Muisist tõmmatud piltide juures vaikimisi litsentsiks märgitud „Autoriõiguste staatus teadmata”. Üksnes näituse „Muutuv Tartu neljas vaates” piltide puhul on täpselt märgitud, millised pildid on vabade, millised veel kaitstud autoriõigustega.
 
Vikipeedia jaoks kujutavad kõrge resolutsiooniga kvaliteetsed fotod väga väärtuslikku andmeressurssi. „Me võime ju kirjeldada mingit kunstiteost, kuid ainult tekstist selle edasiandmiseks ei piisa. Seda enam, kui sihiks on kõigi inimkonna teadmiste korrastamine ja vabalt kättesaadavaks muutmine,” lisab Kruusamägi. „Seda rõõmustavam on, et ainuüksi need pildid on leidnud tee juba enam kui 50 erineva artikli juurde Vikipeedia mitmes keeleversioonis.”
 
Tartu Kunstimuuseum soovib jätkata vabade õigustega teoste vabalt kättesaadavaks tegemise traditsiooni ka tulevaste näituste ja oma kogude puhul laiemalt.
 
Näitus Tartu Kunstimuuseumis jääb avatuks 12. märtsini 2017.
Mõned veel täpselt tuvastamata kohtadest maalitud Tartu vaated näituselt:

Kontakt:

Merli-Triin Eiskop (Tartmus, näituse kuraator), [email protected]
Vahur Puik (Ajapaik.ee), [email protected], 50 34 241
Ivo Kruusamägi (Wikimedia Commons), [email protected], 51 913 112
 
Viited:
Artikkel näitusest Vikipeedias
Näitusepiltide album Ajapaigas
Vabade õigustega näitusepildid Wikimedia Commonsis
 
Lisainfo:
Merli-Triin Eiskop
kogude kuraator
Tel: 58817802
Email: [email protected]

TARTU KUNSTIMUUSEUM
Raekoja plats 18, Tartu
Näitused avatud
K, R–P 11–18 / N 11–21

Viimati muudetud 31.01.2017