Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
25°

Tartuga seotud loodusfilm “Tuulte tahutud maa” teeb kinoajalugu

Joosep Matjus varsakapjasid filmimas Foto: Atte Henriksson

12. oktoober / Septembri lõpus kinodesse jõudnud Joosep Matjuse loodusfilm “Tuulte tahutud maa” kogus kümne päevaga Eesti kinoekraanidel 10 000 vaatajat.

EV 100 filmiprogrammi raames valminud film purustas sellega viimase kümne aasta dokumentaalfilmide vaatajarekordi ja jätkab edukalt kinolinadel.

Filmi valmimisprotsess on tihedalt Tartuga seotud olnud. Joosep Matjuse ja soomlase Atte Henrikssoni loodud produktsioonifirma WildKino tegutseb Aparaaditehases. Just seal pani montaažirežissöör Katri Rannastu filmi kokku. Loodushelid salvestas Veljo Runnel, kes igapäevaselt töötab Tartu ülikooli loodusmuuseumis. Filmimuusika loonud ansambli Eeter liikmed Anna Hints ja Marja-Liisa Plats on tartlased.

Kolm ja pool aastat filmitud teose teeb eriliseks ka asjaolu, et selle valmimist toetas Tartu ettevõte Estiko AS. See on esimest korda Eesti dokumentaalfilmi ajaloos, kui üks ettevõte dokumentaali valmimisele õla alla paneb. Filmi järeltöötlust toetas ka Tartu Filmifond.

„Tuulte tahutud maa” on läbilõige Eesti loodusest. Film näitab meie kodumaa loodust läbi erinevate aastaaegade. Linateoses näeb paljusid looma- ja linnuliike, aga ka suurejoonelisi maastikke. Võtted toimusid üle Eesti, suuresti Matsalu, Lahemaa, Soomaa ja Karula rahvusparkides, aga ka Alam-Pedja looduskaitsealal.

Film võitis 22. septembril Matsalu loodusfilmide festivalil võistluskategoorias “Loodus” parima operaatoritöö auhinna.

Treiler

Viimati muudetud 12.10.2018