Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
-5°
-5°

Uus näitus Tartu linnamuuseumis: "Vanda Juhansoo. Kunstnik või kummaline naine?"

Tartu Linnaajaloo Muuseumide pressiteade

Uus näitus Tartu linnamuuseumis: "Vanda Juhansoo. Kunstnik või kummaline naine?".

18. juuni 2021 / Tartu linnamuuseum avab sel laupäeval, 19. juunil Vanda Juhansoole pühendatud näituse "Vanda Juhansoo. Kunstnik või kummaline naine?".

Vanda Juhansoo (1889–1966) oli kunstnik ja kunstipedagoog, keda tunti ka "Valgemetsa nõia" nime all. Olles Ateneumi kunsttööstuskooli vilistlane oli Vanda ka üks esimesi eesti kõrgharitud naiskunstnikke 20. sajandi alguses, kelle loomingut eksponeeriti nii Eestis kui ka välismaal. Aastatel 1914–1957 pidas ta õpetajaametit ning oli Tartus tunnustatud kunstiõpetaja.

"Vanda oli igas mõttes eriline naine", ütles näituse projektijuht Nele Dresen. "Tolleaegsetest naistest erinev elulugu, eriline maailmatunnetus ning mitmekülgsed teadmised väljendusid Vanda erinevates tegemistes, kaasa arvatud kunstis." "Näitusele oleme kaasanud ülestähendusi ja mälestusi Vanda värvikast elust ja tema Valgemetsa suvilast, mille omapärane arhitektuuriline stiil oli kaugel traditsioonilisest maitsest, kuid sobitus imehästi loodusliku aia ja ekstravagantse perenaisega." lisas Dresen. 

Näitus on jätk mullu Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis toimunud näitusele. 

Näituse kuraatorid on Rebeka Põldsam ja Andreas Kalkun.

Näitus on avatud 26. septembrini 2021.

Lisateave:
Nele Dresen, Tartu Linnamuuseumi ekspositsiooniosakonna juhataja, nele.dresen@muuseum.tartu.ee, +372 746 1902

Viimati muudetud 18.06.2021