Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image
16°

Valve Janovi kuud ja kalad Tartu Linnakodaniku muuseumis

Tartu Linnamuuseumi pressiteade

Linnakodaniku muuseum

10. juuni / Alates 13. juunist eksponeerib Kunstiühing Pallas 19. sajandi Tartu Linnakodaniku Muuseumis (Jaani 16) Valve Janovi (1921–2003) väikseformaadilisi maale, monotüüpiaid ja kollaaže aastaist 1950–1999, mis kõik on pärit erakogudest.

Näitusel pealkirjaga „Valve Janovi harjutused kuuvalgel” kajastub kunstniku vaimustus kuu- ja kalamotiivest. Mitu teost on väljas esmakordselt. Kuu(valguse) seisundid lummasid kunstnikku mitmeti. Motiivid ja fragmendid kuuga võivad olla nii konkreetsed kui ka abstraktsed, pärit Karlovast või mujalt, kasvõi Jaltast.

Silma hakkavad kõikvõimalikud variatsioonid sinisele, kunstniku lemmikvärvile, aga mitte ainult. Valve Janovi tervikpalett on rikas ja varjundiküllane. Tema teine meelismotiiv oli kala. Kala kui ürgolevus, aga ka kui erinevate tehniliste lahenduste võimalus. Valve Janovi teoseis ühineb avangardne mängurõõm lõpmatute koloriidihelistikega Paul Klee vaimus.

Valve Janov oli tähelepanuväärsemaid ja meisterlikumaid „Pallase” koolist võrsunud kunstnikke. Tema peamised õppejõud Kõrgemas Kunstikoolis „Pallas” ja Tartu Riiklikus Kunstiinstituudis aastail 1938–1948 olid Johannes Võerahansu, Elmar Kits ja Ado Vabbe. Ta kuulus 1960. aasta rühmitisse, mis oli esimene Teise ilmasõja järgne mitteametlik kunstnikerühmitis Eestis, ANK '64 eelkäija. Valve Janovi kodu Tartus Karlovas oli rühmitise, kuhu kuulusid veel Silvia Jõgever, Kaja Kärner, Lembit Saarts, Ülo Sooster, Lüüdia Vallimäe-Mark ja Heldur Viires, peamine kohtumispaik. 1960. aasta rühmitise tegevus ja looming on kaalukas peatükk eesti kunsti vastupanuvõitlusest, mis hoidis totalitaarse süsteemi ja sotsrealismi kiuste esteetilisi väärtusi ning uuendas otsustavalt meie kunsti keelt ja väljendusvahendeid.

1988. aastal oli Valve Janov peamisi Kunstiühingu „Pallas” taastajaid ning 1992. aastast kuni surmani selle juhatuse liige.      
 
Valve Janovi väike suvenäitus, millega Kunstiühing „Pallas” märgib ära Kõrgema Kunstikooli „Pallas” 100. aastapäeva, on avatud sügise alguseni, 22. septembrini.

LISAINFO:
Enn Lillemets
näituse koostaja ja kujundaja  
55558280
Enn.Lillemets@gmail.com

Viimati muudetud 10.06.2019