Teksti suurus

Reavahe

Kontrastsus

Placeholder Placeholder
Background image

Vanemuise sümfooniaorkestri uus kontserdisari annab avalöögi laupäeval

Vanemuise sümfooniaorkester Foto: Tõnis Järs

15. oktoober / Sel laupäeval, 17. oktoobril kell 17 toimub Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis Vanemuise sümfooniaorkestri uue kontserdisarja „Vanemuise kolm orkestrit“ avakontsert.

Kontserdi idee on tutvustada Vanemuise sümfooniaorkestri nägu, mis etendusi andes ei pruugi hästi esile tulla. „Lisaks hooaja ava- ja lõppkontserdile soovime publikule pakkuda teistsugust formaati, kus saaks oma silma ja kõrvaga näha ja kuulda, milline Vanemuise sümfooniaorkester oma olemuselt on,“ sõnab kontserdisarja idee autor, Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost.

Kontserdisarja üheks eesmärgiks on anda võimalus muusikutele särada nii individuaalselt kui kammermuusika vormis. Seetõttu on kontsertide kavadesse valitud rohkelt teoseid, mis nõuavad orkestrantidelt solisti rolli astumist.

Esimesel kontserdil kuuleme Vanemuise orkestri kolme suuremat pillirühma: puupuhkpillid, vaskpuhkpillid ja keelpillid. Ettekandele tulevad Antonín Dvořáki „Serenaad puupuhkpillidele“, Tielman Susato Süit renessansstantsudest ja Richard Straussi „Metamorfoosid“.

Kirsiks tordil saab aga olema löökpillirühma etteaste, Nebojša Živkovići Trio per Uno 1. osa, kus kõik interpreedid on koos ühe instrumendi, suure trummi kallal. Risto Joost toob välja, et see on kindlasti üks eredamaid löökpillinumbreid, mis läbi aegade loodud.

Lisaks traditsioonilistele sümfooniaorkestri paladele mängitakse ka veidi kergemas võtmes lugusid. Nii esitab näiteks vaskpillide ansambel Chris Hazelli teose „Three Brass Cats“, mis on mõeldud just neile, kes klassikalise muusikaga nii sina peal ei ole.

Uue kontserdisarja teeb eriliseks seegi, et taolist formaati, kus kontserdil esitavad lugusid ühe sümfooniaorkestri neli eri pillirühma, pole viimastel aastakümnetel Eestis kasutatud.

Järgmine kontsert toimub Heino Elleri Muusikakooli Tubina saalis 28. novembril kell 16. www.vanemuine.ee/Vanemuise-kolm-orkestrit

Viimati muudetud 15.10.2020